Nga pornostare në politikane: Kush është gruaja që i ofroi seks Saddam Husseinit për hir të paqes

14:19 | 15 Tetor 2020

Nga pornostare në politikë, kjo është Ilona Staller, e cila njihet që i ofroi seks Sadam Husseinit vetëm për hir të paqes në botë.

Ilona Staller lindi më 26 nëntor 1951 në Budapest, Hungari. Kur ishte e re, babai i saj u largua nga familja dhe Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj. Nëna e saj ishte një mami, por njerku i saj, një zyrtar në Ministrinë e Brendshme Hungareze, transmeton portal arbresh.info

Në 1964, Staller filloi të punonte si model në M.T.I.-një agjenci hungareze e lajmeve. Më vonë pretendoi se ndërsa ishte duke shërbyer në një hotel në Budapest,  u dha autoriteteve hungareze informacione për diplomatët amerikanë. Kur ishte 25 vjeç, ajo takoi Salvatore Martini, me të cilin u martua më vonë.

Pas martesës më Staller u vendos në Itali. Në fillim të viteve 1970, ajo u takua me pornograf Riccardo Schicchi. Me ndihmën e tij, ajo u bë e famshme në 1973 në emisionin radio Voules-Vous Coucher Avec Moi ?. Ajo e përvetësoi emrin, Cicciolina, duke iu referuar klientëve të saj, të cilët ishin kryesisht anëtarë të Parlamentit italian.

Staller bëri debutimin e saj në ekran në ekran në 1975, duke u shfaqur me Gloria Guida në La Liceale.

Në vitin 1978, ajo u bë gruaja e parë që doli gjysmë e zhveshur në një television italian. Filmi i saj i parë pornografi hardcore ishte Telefono Rosso (Telefoni i Kuq) në 1983. Në 1987, ajo publikoi kujtimet e saj Rrëfimet Erotike të Cicciolina. Të njëjtin vit, ajo u shfaq në Carne bollente, duke interpretuar bashkë me John Holmes. Filmi krijoi një skandal kur doli që Holmes kishte dalë pozitiv për HIV para se të filmonte. Stellar gjithashtu është shfaqur nudo në disa edicione të Playboy në qarqe të ndryshme. Stellar gjithashtu kishte një rol në filmin Replikator të vitit 1996 dhe telenovelën braziliane Xica de Silva.

Pavarësisht karrierës së saj pornografike, Staller ka qenë një aktiviste politike.

Në vitin 1979, u paraqit si kandidate në Parlamentin italian në partinë e parë të Gjelbër të Italisë. Ajo ishte kundër energjisë bërthamore dhe anëtarësimit në NATO. Në vitin 1987, ajo u zgjodh në parlamentin italian, por mandati i saj përfundoi në vitin 1991.

Një nga momentet më skandaloze të karrierës së saj politike ishte kur para fillimit të Luftës së Gjirit, ajo ofroi të bënte seks me Saddam Hussein në këmbim të paqes në rajon.

Pasi mbaroi mandati i saj në parlament, Staller u bë themeluesi i lëvizjes politike Partitodell’Amore (Partia e Dashurisë). Në 2002, ajo filloi fushatën për të përfaqësuar distriktin industrial të Budapestit Kobanya në parlamentin hungarez. Ajo nuk arriti të mbledhë nënshkrime të mjaftueshme për të qenë një kandidate jo-partiake. Në 2002, ajo përsëri bëri të njëjtën ofertë për të bërë seks me Saddam Hussein, dhe në 2006, bëri të njëjtën ofertë për Osama bin Laden.

Në 2011, u zbulua se ajo kishte të drejtë të marrë një pension vjetor prej 39,000 euro nga shteti Italian për pesë vitet e saj në parlament, dhe përkundër shumë protestave, ajo i morri duke thënë se ‘ishte krenare për punën që kishte bërë’.

Në 2012, Staller krijoi Partinë Demokraci, Natyrë dhe Dashuri. Objektivat e partisë përfshinin legalizimin e martesave të të njëjtit seks, rihapjen e shtëpive publike dhe garancitë e pagave për të rinjtë.

Përveç karrierës së saj pornografike dhe politike, Staller ka provuar edhe dorën e saj në muzikë. Ajo ka regjistruar disa këngë, kryesisht për performancat e saj drejtpërdrejt. Një nga këngët e saj më të famshme “Musculo Rosso” i ishte kushtuar tërësisht organit gjenital mashkullor.

Kënga përmbante një sasi të gjerë sharjesh dhe nuk mund të lëshohej në Itali, por ajo u bë kryesisht e famshme në Francë dhe vende të tjera, transmeton portal arbresh.info

Në 1991, Staller u martua me artistin Jeff Koons. Ai prodhoi një seri skulpturash dhe fotografish të tyre duke bërë seks në pozicione dhe mjedise të ndryshme. Punimet e tij u ekspozuan nën titullin “Made in Heaven”. Koons dëshironte që ata të ishin monogame, por Staller donte të vazhdonte karrierën e saj pornografike. Kjo i dërgoi ata drejt divorcit./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara