Njerëzit që morën Covid-19 në valën e parë, mund të infektohen sërish

23:07 | 14 Janar 2021

Njerëzit që janë infektuar me koronavirus ka shumë të ngjarë të kenë imunitet për të paktën pesë muaj, por ka prova se njerëzit me antitrupa mund të kenë një virus më të gjerë, sipas studimit të fundit nga shkencëtarët britanikë.

Një studim i botuar nga shkencëtarët e Shëndetit Publik të Anglisë (PHE) tregoi se infeksione të tilla janë shumë të rralla, raporton Reuters, transmeton portal arbresh.info

Kështu mund ta dini se a e keni kaluar koronavirusin apo jo

Sidoqoftë, ekspertët paralajmërojnë se njerëzit që morën virusin në valën e parë në fillim të vitit 2020 mund të infektohen përsëri.

“Ne e dimë që ata që kanë kontraktuar infeksionin kanë antitrupa dhe janë të mbrojtur nga ri-infektimi, por jo plotësisht dhe nuk e dimë sa do të zgjasë ajo mbrojtje. Ekziston rreziku që ata të infektohen përsëri, por që do të kenë simptoma më të lehta”, tha tha Susan Hopkins, bashkëautore e studimit.

Studimi ka filluar në muajin qershor dhe është kryer me njerëzit që kanë kaluar Covid-19./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara