Ursula von der Leyen mbetet në këmbë në takimin e saj me Erdogan

10:35 | 7 Prill 2021

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua të martën me dy presidentët e Bashkimit Evropian, por një moment i sikletshën ndodhi kur gruaja mes tyre mbeti në këmbë dhe shkaktoi pak trazira diplomatike.

Në një video të udhëheqësve të mbledhur në një dhomë takimesh në Ankara, u pa Erdogan dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel duke u ulur në karriget e praruara, ndërsa Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dukej e pasigurt se ku pritej të ulej, transmeton arbresh.info

Von der Leyen qëndroi duke i vështruar ata, bëri gjest me dorën e saj të djathtë dhe u duk se tha “um” ose “ehm”.

Në fund të fundit asaj iu ofrua një divan ngjyrë bezhë rreth 12 metra larg, përballë Ministrit të Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu, i cili zë një gradë me status më të ulët në protokollin tipik diplomatik.

“‘Ehm’ është termi i ri për” kështu nuk duhet të jenë marrëdhëniet BE-Turqi “. #GiveHerASeat #EU #Turkey #womensrights, “shkroi në Twitter Sergey Lagodinsky, një anëtar gjerman i Parlamentit Evropian, i cili është kryetar i delegacionit të legjislaturës në një komitet të përbashkët parlamentar E.U.-Turk.

Një anëtar tjetër i Parlamentit Evropian, ligjvënësi Hollandez Sophie in ‘t Veld, vuri në dukje se në takimet midis Erdogan dhe palës së mëparshme të presidentëve të BE të cilët ishin të dy burra, të tre udhëheqësit ishin ulur pranë njëri-tjetrit, në karriget ekuivalente.

Kritikët tashmë kishin qenë në shënjestër të vizitës, e cila erdhi dy javë pasi Erdogan nxori Turqinë nga një traktat ndërkombëtar që synonte parandalimin e dhunës ndaj grave të njohur si Konventa e Stambollit. Aleatët e Erdoganit thanë se lëvizja nuk do të thoshte se të drejtat e grave po zvogëloheshin.

Von der Leyen, një ish-ministre gjermane e mbrojtjes dhe Michel, një ish-kryeministër belg, trajtohen zakonisht si ekuivalent në gradë. Si kryesuesja e Komisionit Evropian, von der Leyen drejton krahun ekzekutiv të BE dhe mbikëqyr negociatat e anëtarësimit të bllokut me Turqinë, të cilat janë në mbështetje të jetës. Michel përfaqëson udhëheqësit e 27 kombeve anëtare individuale të Bashkimit Evropian.

Pas takimit, von der Leyen nuk përmendi direkt incidentin. Por ajo shprehu shqetësim për të dhënat e Turqisë mbi të drejtat e grave.

“Unë jam thellësisht e shqetësuar për faktin që Turqia u tërhoq nga Konventa e Stambollit,” u tha ajo gazetarëve. “Kjo ka të bëjë me mbrojtjen e grave dhe mbrojtjen e fëmijëve nga dhuna. Dhe ky është padyshim një sinjal i gabuar tani ”./WashingtonPost/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara