Google ADS

Ukraina godet tre sisteme anti-ajrore ruse në Krimenë e pushtuar

16:00 | 12 Qershor 2024
E.H

Ushtria ukrainase tha se kishte goditur tre sisteme raketore ruse tokë-ajër në Krimenë e kontrolluar nga Rusia gjatë natës. Ky është sulmi i dytë ndaj sistemeve kundërajrore në gadishull këtë javë.

Sulmet kishin në shënjestër një sistem S-300 dhe dy sisteme më të avancuara S-400 pranë qytetit të Melbek dhe Sevastopol, tha shtabi i përgjithshëm.

Guvernatori i Sevastopol i emëruar nga Rusia tha se mbrojtja ajrore zmbrapsi sulmin me raketa gjatë natës dhe se nuk ishte shkaktuar asnjë dëm.

Në mediat sociale lokale ka raportime për shpërthime në gadishullin e Detit të Zi. Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur raportet. Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës raporton gjithashtu se sulmi shkaktoi shpërthimin e municioneve në të tre vendet që u goditën.

Rusia aneksoi me forcë Krimenë nga Ukraina në vitin 2014 dhe tani e konsideron atë një pjesë integrale të territorit të saj. Kievi është zotuar të dëbojë forcat ruse nga Krimea si dhe nga territoret e tjera ukrainase të mbajtura aktualisht nga Moska./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale