Uashington DC shndërrohet në një fortifikatë

20:04 | 13 Janar 2021

Gjersa agoi dita në Kapitol këtë mëngjes, ishte një pamje e paimagjinueshme.

Transportuesit e trupave që i dërgonin Gardës Kombëtare pushkë dhe mburoja të trazirave, transmeton portali arbresh.info

Në sallat e shenjta prej mermeri të Kongresit, ushtarët flinin. Në një cep ata u përqafuan nën një bust të presidentit të luftës civile, Abraham Lincoln.

Shkarkimi 2.0 është i ndryshëm nga ai i vitit të shkuar.

Si fillim, dhoma e kongresit ku po dëgjohet kjo është gjithashtu skena e krimit; ku turma mbështetëse e Trump zbriti javën e kaluar.

Ndryshe nga viti i kaluar, kjo nuk ka të bëjë me ndonjë thirrje për një politikan ukrainas për një kompani gazi që askush nuk kishte dëgjuar. Kjo ka të bëjë me një sulm në zemrën e shenjtë të demokracisë amerikane.

Herën e fundit rreth çdo Republikan votoi si një bllok për të mbështetur presidentin. Nuk ka gjasa sot.

Një numër ka thënë se ata do të votojnë për të hequr dorë nga akuzat dhe pa dyshim që nuk ka pasur një zë të vetëm republikan që mbron Donald Trump, thjesht një pyetje të procesit.

Airbnb njoftoi sot se po anulonte të gjitha rezervimet në Uashington për javën e ardhshme, ashtu si edhe disa hotele, për të ndaluar protestuesit e mundshëm të vijnë në qytet.

Kryeqyteti i kombit po shndërrohet në një kështjellë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale