Trump miraton planin për tërheqjen e gati 10 mijë ushtarëve amerikanë nga Gjermani

17:04 | 1 Korrik 2020

Presidenti amerikan Donald Trump ka miratuar planin për të tërhequr 9,500 trupa amerikane nga bazat e Gjermanisë, bën të ditur Pentagoni.

Veprimi do të zvogëlonte numrin e ushtarëve amerikanë të stacionuar në këtë vend nga 34,500 në 25 mijë, transmeton portali arbresh.info.

Presidenti Trump më parë ka akuzuar Gjermaninë se nuk po kontribuon mjaftueshëm në NATO.

Një zëdhënës i Pentagonit nuk dha detaje se ku trupat mund të ristacionoheshin ose kur do të ndodhte.

Sidoqoftë, javën e kaluar presidenti Trump tha që disa ushtarë do të zhvendosen në Poloni.

Gjatë një vizite nga homologu i tij polak, Andrzej Duda, zoti Trump tha: “Disa do të kthehen në shtëpi dhe disa do të shkojnë në vende të tjera. Polonia do të ishte një nga ato vendet e tjera”.

Zëdhënësi i Pentagonit Jonathan Hoffman tha se do ta shkurtojë Kongresin për rizhvendosjen “në javët e ardhshme” dhe më pas të konsultohet me aleatët e Nato “në rrugën përpara”.

Lëvizja amerikane – e cila u kundërshtua për herë të parë në fillim të qershorit – ka shkaktuar shqetësim në Gjermani dhe mes aleatëve të tjerë të Nato të shqetësuar për ekspansionizmin e mundshëm rus./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara