Super të pasurit e SHBA ‘nuk paguajnë pothuajse asnjë taksë mbi të ardhurat’

10:57 | 9 Qershor 2021

Detajet që pretendojnë të zbulojnë se sa pak taksë mbi të ardhurat paguajnë miliarderët amerikanë janë zbuluar në një faqe në internet të lajmeve.

ProPublica thotë se ka parë kthimet e taksave të disa prej njerëzve më të pasur në botë, përfshirë Jeff Bezos, Elon Musk dhe Warren Buffett.

Uebfaqja pretendon se Bezos i Amazon nuk ka paguar asnjë taksë në 2007 dhe 2011, ndërsa Z. Musk i Tesla nuk ka paguar asgjë në 2018, transmeton arbresh.info.

Një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë e quajti rrjedhjen “e paligjshme”, dhe FBI dhe autoritetet tatimore po hetojnë.

ProPublica tha se ishte duke analizuar atë që e quajti “një grup të madh të të dhënave të Shërbimit të Brendshëm të të Ardhurave” mbi taksat e miliarderëve dhe do të lëshojë detaje të mëtejshme gjatë javëve të ardhshme.

Ndërsa BBC nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë pretendimet, rrjedhja e pretenduar vjen në një kohë debati në rritje rreth shumës së taksës së paguar nga të pasurit dhe pabarazisë në zgjerim./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara