Sputnik: Rusia mund të bëhet ndërmjetëse në bisedimet Kosovë-Serbi

21:21 | 5 Nëntor 2019

Rusia mund të marrë rolin e ndërmjetësuese në bisedimet mes Serbisë dhe Kosovës, kështu thotë zëvendëskryetari i komitetit të Dhomës së Ulë për Punët e Jashtme, Alexey Chepa.

Sipas tij, kjo do të mund të ndodhte në rast se bisedime dypalëshe dështojnë të zgjidhin problemin, shkruan portali rus Sputnik, transmeton portali arbresh.info.

“Nëse bisedimet bilaterale dështojnë [për të zgjidhur problemin], ne kemi nevojë për të angazhuar një palë të tretë që do të arrijë të trajtojë çështje kontestuese. Rusia mund të bëhet një palë e tretë e mundshme në negociatat [midis Serbisë dhe Kosovës],” theksoi z. Chepa./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara