SpaceX lëshon ekuipazhin e parë civil në orbitë pa astronautë profesionistë

08:31 | 16 Shtator 2021

Miliarderi më i fundit ndër entuziastët e hapësirës u përgatit për nisjen të mërkurën së bashku me tre qytetarë të tjerë privatë në bordin e një anije raketë të kompanisë SpaceX, duke u bërë kështu ekuipazhi i parë i përbërë vetëm nga civilë, i lëshuar në orbitën e Tokës.

Kuarteti i udhëtarëve amatorë në hapësirë, i udhëhequr nga Jared Isaacman, amerikani që është themeluesi dhe shefi ekzekutiv i firmës së tregtisë elektronike Shift4 Payments, u nisën nga Qendra Hapësinore Kennedy në Kepin Canaveral, Florida, shkruan USA Today, transmeton arbresh.info

Fluturimi, pa astronautë profesionistë që shoqërojnë klientët që paguajnë kompaninë SpaceX, pritet të zgjasë rreth tre ditë nga ngritja deri në uljen në oqeanin Atlantik.

Pagesa për të gjitha është Jared Isaacman, një 38-vjeçar miliarder i braktisur nga shkolla e mesme, i cili po promovon fluturimin si një përpjekje masive për mbledhjen e fondeve për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude.

Isaacman, një pilot i kualifikuar për të fluturuar me avionë komercialë dhe ushtarakë, arriti një marrëveshje me SpaceX në fund të vitit 2020 për misionin. Asnjëri nuk thotë se sa po paguan SpaceX për lëshimin, megjithëse Isaacman ka thënë se ishin shumë më pak se 200 milionë dollarë që ai shpreson të mbledhë për Shën Jude.

“Kjo ëndërr filloi 10 muaj më parë,” tha Isaacman në një konferencë shtypi të martën, duke vënë në dukje se sa shpejt misioni u mblodh. “Ne u nisëm që nga fillimi për të dhënë një mesazh shumë frymëzues, sigurisht mundësitë në hapësirë dhe çfarë mund të bëhet atje. Por edhe atë që ne mund të arrijmë këtu në Tokë.”

Të bashkangjitur me ta janë:

AyHayley Arceneaux, një asistente mjek në Shën Jude. Ajo ishte trajtuar për kancerin e kockave vetë në spital si një fëmijë.

SemChris Sembroski, një punonjës i hapësirës ajrore nga Seattle, i cili u zgjodh nga 72,000 donacione të bazuara në shënimet për Shën Jude.

Sian Proctor, një edukator dhe pilot i trajnuar i cili ishte finalist në klasën e astronautëve të NASA -s në vitin 2009.

SpaceX dhe Isaacman zbuluan projektin e tyre në botë në një reklamë televizive që u shfaq gjatë Super Bowl në shkurt duke inkurajuar njerëzit të aplikojnë për misionin.

Netflix po dokumenton gjithashtu përgatitjen dhe fluturimin e ekipit për një seri në platformën e tij. Ndërsa “Countdown: Inspiration4 Mission to Space” është etiketuar si një seri dokumentare, është më shumë e ngjashme me televizionin realitet sesa një film i Ken Burns.

Videokamerat duket se kanë qenë të gjithë pranishme rreth ekuipazhit për muaj, duke kapur gjithçka që nga momenti kur anëtarët e ekuipazhit zbuluan se ishin drejtuar për në hapësirë (përmes telefonatave të Zoom në të cilat reagimet ndryshonin nga tronditja në lot) tek ata që ndanin lajmin me miqtë dhe familja në një udhëtim në Qendrën Hapësinore Kennedy për të vizituar platformën e lëshimit ku do të shpërthejnë. Ai madje përfshin pamje video të Arceneaux si një pacient 10-vjeçar në Shën Jude. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara