Shkarkohet mësuesja e “belly-dancing”, ndezën debatet në Egjipt mbi të drejtat e grave

09:09 | 12 Janar 2022

Në Egjipt, është bërë virale një video e një mësueseje duke kërcyer “belly-dancing”, e ku ka ndezur një debat kombëtar rreth të drejtave të grave dhe vlerave shoqërore konservatore të vendit, raporton BBC, transmeton arbresh.info.

Aya Yousef u pushua nga puna dhe u divorcua nga bashkëshorti i saj, pasi u filmua nga një koleg në një ngjarje shoqërore pune në një varkë të Nilit pa lejen e saj.

Pamjet tregojnë se ajo lëviz në muzikë së bashku me stafin mësues të gjinisë mashkullore.

Thuhet se “belly-danc”, daton që nga koha e faraonëve, por shpesh është e neveritshme që gratë të kërcejnë në publik.

Videoja e zonjës Yousef, e veshur me shaminë islame me një fustan me mëngë të gjata për udhëtimin e ditës në lumë, duket shumë e zbutur sipas standardeve perëndimore.

Megjithatë, pasi u shpërnda gjerësisht në mediat sociale arabe javën e kaluar, ajo shkaktoi një protestë midis konservatorëve egjiptianë.

Kritikët e saj pretenduan se ajo kishte vepruar në mënyrë të turpshme: “Kjo shpreh qartë kohën e varfër në të cilën jetojmë!! Çdo gjë është e lejuar”, shkroi një përdorues i Twitter.

“Arsimi ka arritur një nivel të ulët në Egjipt”, komentoi një tjetër, duke kërkuar ndërhyrjen e autoriteteve përkatëse, transmeton arbresh.info.

Yousef më pas u pushua nga shkolla fillore në Governoraten Dakahlia në Deltën e Nilit, ku ajo kishte punuar për disa vite duke dhënë mësime arabe.

Ajo është zotuar se nuk do të kërcejë më dhe tha se kishte menduar për vetëvrasje gjatë sprovës së saj të fundit.

“Dhjetë minuta në varkë në Nil më kushtuan jetën”, u tha ajo gazetarëve./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara