Google ADS

Saviano: Talebanët janë trafikantë droge, 90% e heroinës botërore prodhohet në Afganistan

01:53 | 19 Gusht 2021

Gazetari italian Roberto Saviano ka dhënë një këndvështrim ndryshe mbi fitoren e talebanëve në Afganistan. Ai thotë se me triumfin e talebanëve nuk fitoi islamizmi, por droga. Saviano shton se është gabim t’i etiketosh talebanët si militantë islamikë, pasi ata janë trafikantë droge. Gazetari thekson se 90% e heroinës botërore prodhohet në Afganistan.

“Nuk fitoi islamizmi. Heroina fitoi. Është gabim t’i quash militantë islamikë, talibanët janë trafikantë droge. Nëse lexoni raportet e UNDC, zyrës së OKB-së për drogën dhe krimin për të paktën 20 vjet, gjithmonë do të gjeni të njëjtat të dhëna: mbi 90% të heroinës botërore prodhohet në Afganistan.

Kjo do të thotë se talibanët, së bashku me narkosat e Amerikës së Jugut, janë trafikantët më të fuqishëm të drogës në botë. Në dekadën e fundit ata gjithashtu kanë filluar të luajnë një rol të madh me hashashin, ata prodhojnë jo vetëm tym afgan, por edhe charas (kanabis) dhe marihuanë.”

Sipas tij lufta në Afganistan është një luftë opiumi.

“Edhe pse kjo deklaratë mund t’ju duket pretekst, ju gjithmonë do të dëgjoni për Afganistanin, duke iu shmangur dinamikës kryesore të konfliktit, duke injoruar burimet parësore që financojnë luftën, dhe për këtë arsye shpesh do të keni gjetur veten duke marrë një ide në këtë tokë të largët në konflikti i përjetshëm i mungon elementi qendror: opiumi”

Para shkollave Kuranike, detyrimi i burkës, para nuseve në moshë fëminore, fillimisht talibanët janë trafikantë droge dhe mbartin një kulturë absolute në përdorimin dhe kultivimin e drogës, të cilën ata pretenduan se e ndaluan në 2001.

Në 2002, gjenerali Franks, i pari që koordinoi pushtimin e Afganistanit nga trupat tokësore amerikane, deklaroi: “Ne nuk jemi një grup pune droge. Ky nuk është misioni ynë”.

Mesazhi iu drejtua ‘zotërve’ të opiumit, duke u kërkuar atyre të mos qëndrojnë me talibanët, duke thënë se Shtetet e Bashkuara do t’i lejojnë ata të rriten. Vetë James Risen, në 2009, shkroi për New York Times një artikull ku raportoi se lista e zezë e trafikantëve të heroinës që do të arrestoheshin nga Pentagoni nuk përfshinte ata që ishin në krah të trupave amerikane.

Vlerësimi më i lartë i të gjitha kohërave për prodhimin e opiumit u arrit në vitin 2017, me 9900 ton, për një vlerë prej rreth 1.4 miliardë dollarë, por, siç raporton UNODC, nëse marrim parasysh vlerën e të gjitha drogave-hashashit, marihuanës dhe heroinës- ekonomia e përgjithshme e paligjshme e vendit atë vit u rrit në 6.6 miliardë dollarë.”

Saviano thotë se heroina talibane furnizon kartelet ruse dhe Cosa Nostra amerikane dhe të gjitha organizatat e shpërndarjes në SHBA, përveç meksikanëve që përpiqen të bëhen të pavarur nga opiumi afgan, gjë e vështirë, pasi heroina nga Sinaloa është më e shtrenjtë se heroina afgane./lapsi/

Shpërndaje në rrjete sociale