Qindra irakianë përleshen me forcat e sigurisë në Basra në protestë për neglizhimin, korrupsionin

09:47 | 1 Shtator 2018

Qindra protestues irakianë u përpoqën të hynin në selinë e qeverisë provinciale në qendër jugore të naftës të Basrës të premten për të kërkuar shërbime më të mira publike dhe një fund të korrupsionit të përhapur.

Nuk pati njoftime për lëndime serioze pas përleshjeve të vogla me policinë.

Protestat kanë përfshirë qytetet në jugun e largët, zemrën myslimane shiite të Irakut, mbi ndërprerjet e mëdha të energjisë elektrike gjatë verës së nxehtë, mungesë të vendeve të punës, shërbime të duhura qeveritare dhe marrje ryshfeti, tha AP përcjell arbresh.info

Zemërimi publik po rritet në një kohë kur politikanët po luftojnë për të formuar një qeveri të re pas një zgjedhjeje joprofile parlamentare në maj. Kleriku më i lartë irakian, Ayatollah Ali al-Sistani, ka shprehur mbështetje për protestat./arbresh.info/

 

Lajmet më të lexuara