Google ADS

Putin për deklaratën e Macron: Me trupat perëndimore në Kiev, luftë globale

06:55 | 29 Maj 2024
R J

Në përfundim të vizitë së tij tri ditore në Gjermani , Presidenti Francez Emmanuel Macron dhe Kancelari Gjerman Olaf Scholz deklaruan në një konference të përbashkët për shtyp se Perëndimi dhe Nato duhet të lënë Ukrainën që të sulmojë Rusinë me armët e dhuruar prej tyre.

Megjithatë dy liderët botëror sqaruan se Ukraina duhet të lejohet që të sulmojë vetëm territore të caktuara ushtarake nga ku Rusia po hedh drone dhe rraketa ndaj territorit Ukrainas.

“Ne mendojmë se duhet t’i lejojmë ata që t’i neutralizojnë zonat ushtarake nga të cilat po shkrepën raketat; zonat ushtarake prej të cilave po sulmet Ukraina. Por ne nuk duhet t’i lejojmë ata t’i godasin caqet e tjera në Rusi, as zonat e tjera ushtarake e civile në Rusi”, tha Macron.

Shpërndaje në rrjete sociale