Publikohet autopsia, forca e përdorur nga polici ndikoi në vdekjen e George Floyd

15:51 | 30 Maj 2020

Raporti paraprak i autopsisë ka zbuluar se forca e përdorur nga oficerët e policisë ishte faktor kontribuues në vdekjen e George Floyd.

Sipas mjekut ekzaminues, 46-vjeçari ishte gjithashtu duke vuajtur nga probleme të tjera shëndetësore, përfshirë sëmundjen e arteries koronare dhe zemër hipertensive, transmeton portali arbresh.info.

Raporti thoshte: “Efektet e kombinuara të z. Floyd duke u mbajtur nga policia, kushtet e tij themelore shëndetësore dhe çdo alkool i mundshëm në sistemin e tij ka të ngjarë të kenë kontribuar në vdekjen e tij”.

Por shtoi se nuk kishte “gjetje fizike që mbështesin një diagnozë të asfiksisë traumatike ose mbytje” pasi oficeri Derek Chauvin u gjunjëzua në qafën e Z. Floyd për më shumë se tetë minuta.

Floyd u arrestua pasi ai dyshohet se u përpoq të përdorte një kartëmonedhë të rreme 20 dollarëshe në një dyqan të hënën natën, dhe policia pretendoi se ai ishte “nën efektin e alkoolit” në sediljen e shoferit të një makine.

Dëshmitarët kanë kundërshtuar pretendimet e Departamentit të Policisë në Minneapolis se ai po i rezistonte arrestimit.

Pamjet tregojnë se Z. Floyd vazhdimisht duke thënë se ai nuk mund të merrte frymë pasi ishte hedhur në tokë nga Chauvin dhe vdiq menjëherë pas kësaj./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara