Papa Françesku uron Biden: Lutem që përpjekjet tua të sjellin pajtimin e SHBA-ve mes kombeve të botës

19:30 | 20 Janar 2021

Papa Françesku i tregoi presidentit të SHBA-ve Joe Biden se ai po lutej që Zoti të drejtonte përpjekjet e tij për të sjellë pajtimin në Shtetet e Bashkuara dhe midis kombeve të botës.

Në një mesazh të dërguar menjëherë pasi betohej presidenti i dytë katolik i SHBA, Francis gjithashtu tha se shpresonte që Biden të punonte drejt një shoqërie të shënuar nga drejtësia e vërtetë, liria dhe respektimi i të drejtave dhe dinjitetit të çdo personi, veçanërisht të varfërve, të pambrojturve dhe ata pa zë, transmeton arbresh.info

“Nën udhëheqjen tuaj, populli amerikan mund të vazhdojë të marrë forcë nga vlerat e larta politike, etike dhe fetare që kanë frymëzuar kombin që nga themelimi i tij,” tha Francis.

“Po kështu, unë i lutem Zotit, burimit të të gjithë mençurisë dhe së vërtetës, të drejtojë përpjekjet tuaja për të nxitur mirëkuptimin, pajtimin dhe paqen brenda Shteteve të Bashkuara dhe midis kombeve të botës në mënyrë që të përparojnë të mirën e përgjithshme universale”, tha ai.

Tre ditë pas sulmit në 6 janar në Kongresin Amerikan nga mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump, Francis tha se dhuna e kishte lënë atë “të habitur”.

Në mesazhin e së mërkurës për Biden, papa tha se “krizat e rënda me të cilat përballet familja jonë njerëzore kërkojnë përgjigje largpamëse dhe të bashkuara”.

Francis kishte një marrëdhënie të fortë me Trump, i cili vizitoi Vatikanin në 2017, duke mos rënë dakord me të në një seri çështjesh përfshirë imigracionin dhe ndryshimin e klimës./Reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara