Një qytet japonez po përballet me mungesë ninxhash

22:58 | 17 Korrik 2018

Mund të keni dëgjuar për krizën demografike të Japonisë, por vendi po përballet me një krizë tjetër më pak të njohur.

Japonia nuk ka mjaftueshëm ninxha, transmeton portali arbresh.info.

Në një episod të “Planet Money”, Sally Herships vizitoi Igan, një qytet i vogël në Japoninë qendrore që pretendon se është vendlindja e ninxhave.

Çdo vit qyteti prej 100 mijë banorësh rritet, pasi rreth 30,000 turistë shkojnë të përjetojnë festivalin vjetor të ninxhave.

Iga, megjithatë po vuan nga de popullimi.

“Është duke u përballur me një mungesë të këtyre dy gjërave kryesore që ju duhet të mbani një ekonomi që lëkundet: gjëra për të shitur dhe njerëzit për të blerë sende”, thotë Stacent Vanek Smith, bashkëbisedues i Herships.

Për të ringjallur ekonominë lokale, kryebashkiaku i Iga, Sakae Okamoto, po promovon trashëgiminë ninxha të qytetit me qëllim të tërheqjes së më shumë turistëve.

“Tani për tani në Iga, ne po punojmë shumë për të promovuar turizmin ninxha dhe për të marrë rezultatin më ekonomik”, tha Okamoto për Herships.

“Për shembull, ne mbajmë festivalin e ninxhave në fund të prillit dhe rreth fillimit të majit. Gjatë kësaj periudhe vizitorët dhe gjithashtu vendësit vijnë këtu. Të gjithë vishen si ninxha dhe ecin e shëtisin, por së fundmi duket se nuk mjafton.

Japonia po përjeton një bum të madh turistik – Organizata Botërore e Turizmit e Kombeve të Bashkuara vlerëson se pothuajse 29 milion turistë vizituan Japoninë në 2017./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara