Mbretëria e Bashkuar pezullon fluturimet EBA, Burundin dhe Ruandën

19:18 | 28 Janar 2021

Mbretëria e Bashkuar ka shtuar Emiratet e Bashkuara Arabe, Burundin dhe Ruandën në listën e vendeve ku ndalohen udhëtimet.

“Nga nesër (e premte, 29 janar), ne do të fusim në listën e kuqe vendet si Emiratet e Bashkuara Arabe, Burundin dhe Ruandën,” ka shkruar zëdhënësi i Transportit të Mbretërisë së Bashkuar, Grant Shapps.

“Kjo do të thotë që shumë njerëz që kanë qëndruar apo kanë kaluar nëpër këto vende do t’i ndalohet hyrja, përveç britanikëve, irlandezëve dhe kombësisë së tretë me të drejtat e banorëve por me kusht të vetë-izolohet,”.

Kjo vjen disa ditë pas njoftimit të Britanisë së Madhe për masat e reja që duhet të ndjekin hotelet për turistët nga 30 vende.

Pasagjerët gjithashtu janë të detyruar të paraqesin testin negativ të COVID-19, kush nuk paraqet testin mund të dënohet deri në £500, shkruan CNN./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara