Google ADS

Kroacia burgos ish kryeministrin Sanader

09:55 | 14 Nëntor 2020
Trina Galanxhi

Ish kryeministri kroat Ivo Sanader është dënuar me tetë vjet burg për krijimin e fondeve për partinë e tij konservative, duke marrë para nga ndërmarrjet publike përmes një agjencie marketingu.

Sanader mohoi akuzat për korrupsion në çështjen dhe pritet të apelojë dënimin e tij në një gjykatë më të lartë, transmeton portal arbresh.info

Ky është një rigjykim i një çështje për të cilën Sanader tashmë ishte burgosur për nëntë vjet në 2013 por vendimi i të cilit ishte anuluar nga Gjykata e Lartë për arsye procedurale.

Bosnja dhe Kroacia shënojnë shifra të larta të të vdekurve nga COVID-19

Sanader, 67 vjeç, ishte kryeministër nga 2003 deri në 2009, kur dha dorëheqjen pa dhënë shpjegime.

Ish partia e tij HDZ, e cila tani është në pushtet, u gjobit me 3.5 milion kuna nga gjykata dhe gjithashtu duhet të kthejë rreth 14 milion kuna të fondeve të marra në mënyrë të paligjshme.

Sanader është duke e vuajtur dënimin në një burg veçantë pasi u dënua për marrje ryshfeti në 2008 ndërsa po rregullonte dokumentat për një ndërtesë që i përkiste një kolegut të partisë, e cila pritej që të shitej në një ministri me një çmim më të lartë se vlera e saj në treg.

Ai u dënua gjithashtu për pranimin e një ryshfeti nga grupi hungarez i naftës MOL në 2008 në këmbim të lejimit të saj të bëhej një aksioner dominant në firmën kroate të energjisë INA dhe për marrjen e një ryshfeti nga Hypo Alpe Adria Bank i asaj kohe në Austri në fillim të viteve 1990./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme