Kina u thotë bankave të ndalojnë mbështetjen e kriptovalutave

09:05 | 22 Qershor 2021

Kina  intensifikon  goditjen e saj ndaj kriptovalutave, duke u thënë bankave dhe platformave të pagesave të ndalojnë mbështetjen e transaksioneve të monedhës dixhitale.

Kjo pason një urdhër të Premten për të mbyllur operacionet e minierave Bitcoin në provincën Sichuan.

Çmimi i Bitcoin ra me më shumë 10% të hënën, por u stabilizua në tregtinë aziatike të martën.

Vlera e kriptovalutës ka rënë me rreth 50% që kur arriti një rekord të lartë mbi $ 63,000 në Prill.

Të hënën, banka qendrore e Kinës, Banka Popullore e Kinës (PBOC), tha se kohët e fundit kishte thirrur disa banka të mëdha dhe kompanitë e pagesave për t’i thirrur ata të ndërmarrin veprime më të ashpra në lidhje me tregtinë e kriptovalutave.

Bankave iu tha që të mos ofrojnë produkte ose shërbime të tilla si tregtimi, pastrimi dhe shlyerja për transaksionet e monedhës, tha PBOC në një deklaratë.

Huadhënësi i tretë më i madh i Kinës nga pasuritë, Banka Bujqësore e Kinës, tha se po ndiqte udhëzimet e PBOC dhe do të kryente kujdesin e duhur për klientët për të çrrënjosur aktivitetet e paligjshme që përfshijnë miniera dhe transaksione të kriptovalutave.

Banka Kursimore Postare e Kinës gjithashtu tha se kjo nuk do të lehtësojë çdo transaksion kriptovalutë.

Platforma kineze dhe e pagesave në internet Alipay, e cila është në pronësi të gjigandit të teknologjisë financiare Ant Group, tha se do të vendoste një sistem monitorimi për të zbuluar transaksione të paligjshme të kriptovalutave.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara