Google ADS

Kina shfaq raketat e reja kundër luftëanijeve

23:20 | 10 Maj 2017
Trina Galanxhi

Kina ka ndërtuar një arsenal të ri të raketave kundër anijeve luftarake.

Tensionet mes Kinës dhe SHBA-ve mbi territorin e debatuar në Detin e Kinës Jugore, së bashku me tensioned nga Koreja Veriore, janë rritur dramatikisht gjatë muajve të fundit, transmeton portali arbesh.info.

Situate është ndezur edhe më shumë pasi presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka dërguar avionët luftarakë, së bashku me disa luftanijë në Korenë Jugore.

Raktetat e reja të Kinës janë instaluar në një bazë që deri me tani ishte e zbrazët.

Përderisa SHBA-të kanë deklaruar se anijet luftarake në Korenë Jugore janë vendosur vetëm për t’i bërë presion Koresë së Veriut, Kina gjithnjë ka qenë e shqetësuar për praninë e flotës ushtarake në ujrat e saj.

Edhe pse Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë stabilizuar marrëdhëniet në kohët e fundit, pas një vizite në SHBA nga presidenti kinez Xi Jinping, të dy palët vazhdojnë të mbesin të rezervuara për ‘miqësinë’ e tyre./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale