Google ADS

Guardian për strategjinë e re të Ukrainës: Synon të krijojë kaos brenda forcave ruse

22:12 | 16 Gusht 2022
Trina Galanxhi

Ukraina është e përfshirë në një kundërsulm që synon krijimin e “kaosit brenda forcave ruse” duke goditur linjat e furnizimit të pushtuesve thellë në territoret e pushtuara, sipas një këshilltari kryesor të presidentit, Volodymyr Zelenskiy.

Mykhailo Podolyak i tha “The Guardian” se mund të ketë më shumë sulme në “dy ose tre muajt e ardhshëm” të ngjashëm me sulmet misterioze të së martës në një kryqëzim hekurudhor dhe një bazë ajrore në Krime, si dhe me goditjen e javës së kaluar ndaj avionëve luftarakë rusë në aerodromin Saky të gadishullit.

Rusia tha se një zjar sot kishte shkaktuar shpërthime në një depo municionesh në distriktin Dzhankoi të Krimesë, një incident që Podolyak tha se ishte një kujtesë se “Krimeja e pushtuar nga rusët ka të bëjë me shpërthimet e magazinës dhe rrezikun e lartë të vdekjes për pushtuesit dhe hajdutët”. 

Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet. Ata kanë nxitur turistët rusë të largohen nga Krimea në panik. Ka pasur radhë të martën jashtë stacionit hekurudhor në kryeqytetin rajonal, Simferopol.

Ministria e Mbrojtjes në Moskë tha se po merrej me rastet e sabotimit dhe po merrte “masat e nevojshme” për të parandaluar episode të mëtejshme.

Duke folur nga zyrat presidenciale në Kiev, Podolyak tha: “Strategjia jonë është të shkatërrojmë logjistikën, linjat e furnizimit dhe depot e municioneve dhe objekte të tjera të infrastrukturës ushtarake. Po krijon një kaos brenda forcave të tyre.”

Këshilltari, i përshkruar shpesh si figura e tretë më e fuqishme e vendit, tha se qasja e Kievit binte ndesh me përdorimin e fuqisë së topit të artilerisë nga Moska për të fituar territor në rajonin e Donbasit në lindje, i cili ka parë trupat ruse të shkatërrojnë qytete të tilla si Mariupol dhe Sievierodonetsk me qëllim për të fituar territor.

“Kështu që Rusia i ka mësuar të gjithëve se një kundërsulm kërkon sasi të mëdha të fuqisë punëtore dhe thjesht të shkojë në një drejtim,” tha ai, por “një kundërofensivë ukrainase duket shumë ndryshe. Ne nuk përdorim taktikat e viteve 60-70, të shekullit të kaluar”. 

Megjithatë, vërejtjet mund të interpretohen gjithashtu si një njohje se Ukraina po përpiqet të grumbullojë sasinë e njerëzve dhe materialit ushtarak të nevojshëm për të mbështetur një kundërofensivë të plotë në jug të vendit, e cila zakonisht kërkon një epërsi prej tre ose më shumë ushtarëve ndaj një.

Në vend të kësaj, Ukraina është përpjekur të shkëpusë Kherson, i vetmi qytet i mbajtur nga Rusia në bregun perëndimor të lumit Dnieper, duke dëmtuar urat rrugore dhe hekurudhore duke përdorur artileri raketore perëndimore të furnizuar rishtazi deri në pikën ku nuk është më e mundur që Rusia të rifurnizojë forcat e saj në mënyrë efektive.

Podolyak kërkoi “50, 60, 80 të tjera” MLRS (sisteme raketash të shumëfishta) mbi një arsenal ekzistues prej rreth 20, 16 prej të cilëve janë Himars të montuar në kamion të furnizuar nga SHBA. Tre – M270 me rrota – kanë ardhur nga Britania e Madhe, me tre të tjera rrugës, të cilat këshilltari i përshkroi si “shumë të mirë”. 

I ndihmuar nga raketat me rreze të gjatë të ofruara nga perëndimi, Podolyak shtoi se Ukraina shpresonte të degradonte fuqinë e pushtuesve përmes “mungesës së furnizimeve dhe mungesës së municioneve” që “do t’i bëjnë rusët të luftojnë siç bënë në muajt e parë të luftës”. 

Në fazën e hershme të konfliktit, një ushtri e çorganizuar ruse nuk arriti të pushtonte Kievin pasi forcat pushtuese u bllokuan në një seri bllokimesh trafiku në rrugët që të çonin në qytet, duke i bërë ato të pambrojtura ndaj këmbësorisë ukrainase dhe armëve antitank.

Ndihmësi presidencial sugjeroi se sulmi i javës së kaluar në bazën ajrore mund të ishte vepër e partizanëve, por hodhi poshtë me shaka çdo sugjerim se mund të kishte qenë një aksident, siç ishte sugjeruar nga Moska në pasojat e tij të menjëhershme.

Podolyak tha se rusët kishin “një fizikë tjetër” nëse besonin se shpërthimet ishin rezultat i cigareve të hedhura që shkaktonin shpërthimin e depove të municioneve, përpara se të vazhdonin të parashikonin një përsëritje të sulmeve të tilla prapa linjave në të ardhmen.

“Sigurisht që jam dakord me ministrinë ruse të mbrojtjes, e cila parashikon më shumë incidente të këtij lloji në dy, tre muajt e ardhshëm. Unë mendoj se ne mund të shohim më shumë nga ato që ndodhin, ” tha Podolyak.

Ai sinjalizoi gjithashtu se Ukraina e konsideron Urën e Krimesë që lidh gadishullin e pushtuar me territorin rus si një objektiv legjitim ushtarak. “Është një ndërtim i paligjshëm dhe porta kryesore për të furnizuar ushtrinë ruse në Krime. Objekte të tilla duhet të shkatërrohen”, tha ai.

Edhe pse Ukraina ka refuzuar të marrë përgjegjësinë publike për sulmin në bazën ajrore Saky, ajo e ka bërë këtë në mënyrë private dhe incidenti ka ndodhur në kohën kur një varg objektivash strategjike ruse janë goditur thellë pas vijës së frontit.

Të hënën pati spekulime se Yevgeny Prigozhin, një biznesmen rus i lidhur me kompaninë private ushtarake Wagner, mund të ishte plagosur ose vrarë në një sulm me raketa ukrainase në Donbas.

Fotografitë e publikuara nga një gazetar rus nga takimi i burrit me mercenarët e Wagner në Ukrainën lindore e bënë të lehtë identifikimin e vendndodhjes së bazës. Dhe të dielën, ndërtesa në Mironivska u godit nga një sulm artilerie ukrainase, ndoshta nga një sistem Himars.

Podolyak, i cili ishte një negociator i bisedimeve të paqes në fazat e hershme të konfliktit, tha se nuk kishte asnjë perspektivë që Rusia të negocionte seriozisht derisa të përjetonte një disfatë në fushën e betejës. Ai tha se disa vende evropiane të paidentifikuara ishin “nën iluzionin” se Kremlini mund të kërkojë bisedime me mirëbesim.

“Veshët rusë hapen vetëm kur një shkop ushtarak gjigant godet kokën ruse,” tha ai.

Ai vlerësoi rolin e Britanisë në mbështetjen e deritanishme të Ukrainës, e cila në disa aspekte e kishte tejkaluar atë të SHBA-së dhe tha se pret që mbështetja e fortë të vazhdojë pasi Boris Johnson të japë dorëheqjen si kryeministër. “Ti u bëre një gjigant – është e vështirë të kthehesh në të qenit xhuxh,” tha ai.

Johnson i kishte ofruar “mbështetje personale dhe emocionale” Zelenskiy në “ditën më të errët të historisë së Ukrainës”, tha Podolyak. Kontributi i Mbretërisë së Bashkuar do të mbahet mend për shekuj, sugjeroi ai./lapsi/

 

Shpërndaje në rrjete sociale