George Floyd do të varroset pranë nënës së tij

20:58 | 9 Qershor 2020

Vdekja e pazakontë e një burri me ngjyrë të quajtur George Floyd, në shumë shtete të botës ka bërë të zhvillohen shumë demonstrata dhe përleshje me forcat policore.

George Floyd vdiq pas arrestimit nga policia në Minneapolis, do të varroset sot pranë nënës së tij në Houston Teksas, shkruan Daily Mail transmeton portali arbresh.info

Ceremonia para varrimit të tij, po mbahet në Shatërvanin e Kishës së Falënderimeve.

Bëhet e ditur se rreth 500 të ftuar nga familja e tij, përfshirë drejtues politikë dhe të famshëm pritet të marrin pjesë në këtë ceremoni, pasi vdekja e tij ka tronditur Amerikën, duke bërë thirrje për reforma ndaj racizmit.

Trupi i tij është ekspozuar para qytetarëve për 6 orë gjatë një mbledhje komemorative në Houston para se të fillojë ceremonia e varrimit, mbledhje komemorative ishin organizuar edhe në Minneapolis ku ndërroi jetë, në Redford, dhe në vendlindjen e tij në Karolinën e Veriut. / arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale