Google ADS

Fshati rus ‘pushtohet’ nga arinjtë polarë

22:21 | 5 Dhjetor 2019
Arbresh.info

Një fshat në verilindje të Rusisë po përballet me një pushtim të arinjve polarë që kanë zbritur në këtë zonë në kërkim të ushqimit.

“Pushtimi” nga 56 arinjtë ka çuar në anulimin e një numri të ngjarjeve publike në fshatin e Ryrkaypiy, përfshirë provat për një koncert të Vitit të Ri, sipas Fondit Botëror të Kafshëve të Egra, transmeton portali arbresh.info.

Fëmijët janë gjithashtu të detyruar të marrin autobusë të planifikuar posaçërisht për në shkollë.

Ndërkohë, dy njerëz janë caktuar të bëjnë patrullimin në skajet e jashtme të fshatit për të ndaluar hyrjen e arinjve, ndërsa vullnetarë të tjerë janë bashkuar gjithashtu për të ndihmuar.

Sipas kreut të patrullës së ariut, Tatyana Minenko, arinjtë “janë të gjithë të hollë” dhe janë “kafshë të rritura dhe të reja”.

Ata besohet se janë larguar nga fshati pasi kanë zbuluar kufomat e lopëve të detit afër, të cilat tani po ushqehen./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale