Franca arreston ish-udhëheqësin rebel të Kongos

10:04 | 5 Janar 2021

Franca ka hapur hetimet mbi ish udhëheqësin e rebelëve të Republikës Demokratike të Kongos, Roger Lumbala.

Ai akuzohet për pjesëmarrje në krime kundër njerëzimit për veprimet e tij gjatë luftës civile të 2002-ës në Kongo, transmeton portali arbresh.info

Hetimi është njoftuar të hënën, pas arrestimit të Lumbalas të shtunën.

Akuzat ndaj tij janë për veprimet e tij kundër grupeve etnike të Nande dhe Twa në rajonin verilindor Ituri, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Kombet e Bashkuara kishin akuzuar në vitin 2003 partinë e Z. Lumbala, Rally Kongolez për Demokraci-Kombëtare (RCD-N), për abuzim të të drejtave të njeriut.

Lumbala është një ish-deputet i opozitës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara