Fjalimi lamtumirës i Melania Trump: Do të jeni gjithmonë në zemrën time

10:46 | 19 Janar 2021

Ish-zonja e parë e SHBA-së, Melania Trump, ka dhënë mesazhin e saj të lamtumirës në prag të largimit nga Shtëpia e Bardhë, pas humbjes në zgjedhje të bashkëshortit të saj, Donald Trump.

Në këtë fjalim Melania Trump ka këshilluar amerikanët se “dhuna nuk është kurrë përgjigje” në fjalimin e saj lamtumirës në Shtëpinë e Bardhë, transmeton portali arbresh.info

Trump tha se për të ishte nderi më i madh që të shërbejë si zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Melania Trump po ashtu tha se, “Jini të pasionuar në gjithçka që bëni, por gjithmonë mbani mend se dhuna nuk është kurrë përgjigjja dhe nuk do të justifikohet kurrë”.

Ish-zonja e parë përfundoi videon e saj duke u bërë thirrje amerikanëve që të bashkohen

“Në të gjitha rrethanat, unë kërkoj nga çdo Amerikan që të jetë një ambasador i Be Best. Të përqendrohet në atë që na bashkon. Të ngrihemi mbi atë që na ndan”, tha Trump./arbresh.info/

Mesazhi i plotë:

”Shokët e mi amerikanë,

Ka qenë nderi më i madh i jetës sime të shërbej si Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara. Unë jam frymëzuar nga amerikanë të pabesueshëm në të gjithë vendin tonë të cilët ngrejnë bashkësitë tona përmes mirësisë dhe guximit, mirësisë dhe hirit të tyre. Katër vitet e kaluara kanë qenë të paharrueshme. Ndërsa Donald dhe unë përfundojmë kohën në Shtëpinë e Bardhë, mendoj për të gjithë njerëzit që kam marrë në shtëpi në zemrën time dhe historitë e tyre të pabesueshme të dashurisë, patriotizmit dhe vendosmërisë.

Unë shoh fytyrat e ushtarëve të rinj të guximshëm që më kanë thënë me krenari në sytë e tyre se sa e duan duke i shërbyer këtij vendi. Për çdo anëtar të shërbimit dhe për familjet tona të pabesueshme ushtarake: Ju jeni heronj dhe gjithmonë do të jeni në mendimet dhe lutjet e mia. Unë mendoj për të gjithë anëtarët e zbatimit të ligjit që na përshëndesin kudo që të shkojmë. Në çdo orë të çdo dite, ata qëndrojnë roje për të mbajtur të sigurt komunitetet tona, dhe ne jemi përgjithmonë në borxhin e tyre. Jam emocionuar nga fëmijët që kam vizituar në spitale dhe qendra të kujdestarisë.

Edhe ndërsa luftojnë sëmundje të vështira ose përballen me sfida, ato sjellin një gëzim të tillë për këdo që takojnë. Mbaj mend nënat që kanë luftuar sëmundjen e varësisë nga opioidet dhe kanë kapërcyer vështirësi të jashtëzakonshme për dashurinë ndaj fëmijëve të tyre. Unë kam qenë e frymëzuar nga kujdestarët e përkushtuar për foshnjat e lindura me Sindromën e Abstinencës Neonatale dhe komunitetet që u japin këtyre fëmijëve mbështetjen dhe kujdesin e duhur për t’u rritur. Kur mendoj për këto përvoja kuptimplota, jam e përulur që pata mundësinë të përfaqësoja një komb me njerëz kaq të mirë dhe bujar.

Ndërsa bota vazhdon të përballet me pandeminë COVID-19, unë falënderoj të gjithë infermierët, mjekët, profesionistët e kujdesit shëndetësor, punëtorët e prodhimit, shoferët e kamionëve dhe kaq shumë të tjerë që po punojnë për të shpëtuar jetë. Ne pikëllohemi për familjet që kanë humbur një të dashur për shkak të pandemisë. Çdo jetë është e çmuar, dhe unë i kërkoj të gjithë amerikanëve që të përdorin kujdes dhe mendje të shëndoshë për të mbrojtur të prekshmit ndërsa miliona vaksina tani po shpërndahen.

Në mes të kësaj vështirësie, ne kemi parë që më të mirët e Amerikës shkëlqejnë. Studentët kanë bërë karta dhe u kanë shpërndarë ushqime Qytetarëve tanë të Moshuar. Mësuesit kanë punuar dy herë më shumë për t’i mbajtur fëmijët tanë të mësojnë. Familjet janë bërë bashkë për të siguruar vakte, pajisje, komoditet dhe miqësi për ata në nevojë.

Jini të apasionuar në gjithçka që bëni, por gjithmonë mbani mend se dhuna nuk është kurrë përgjigjja dhe nuk do të justifikohet kurrë. Kur erdha në Shtëpinë e Bardhë, reflektova mbi përgjegjësinë që kam ndjerë gjithmonë si nënë për të inkurajuar, dhënë forcë dhe për të mësuar vlera mirësie. Dutyshtë detyra jonë si të rritur dhe prindër të sigurojmë që fëmijët të kenë mundësitë më të mira për të bërë jetë të kënaqshme dhe të shëndetshme. Pasioni për të ndihmuar fëmijët të kenë sukses do të nxisë iniciativën time të politikës si Zonja e Parë.

Unë fillova Be Best për të siguruar që ne si Amerikan po bëjmë gjithçka që mundemi për t’u kujdesur për brezin e ardhshëm. Be Best është përqendruar në tre shtylla: mirëqenien, sigurinë në internet dhe abuzimin me opioidet. Për disa vjet të shkurtër, unë kam rritur ndërgjegjësimin se si t’i mbajmë fëmijët të sigurt në internet; ne kemi bërë një përparim të jashtëzakonshëm në epideminë e drogës së kombit tonë dhe se si ajo ndikon në jetën e të porsalindurve dhe familjeve dhe u kemi dhënë një zë fëmijëve tanë më të prekshëm në sistemin e strehimit kujdestar.

Në planin ndërkombëtar, Be Best është evoluar në një platformë që inkurajon udhëheqësit botërorë të diskutojnë çështje që ndikojnë në jetën e fëmijëve dhe i lejon ata të ndajnë zgjidhje. Ka qenë një nder të përfaqësoj popullin amerikan jashtë vendit. Unë vlerësoj secilën nga përvojat e mia dhe njerëzit frymëzues që kam takuar gjatë rrugës.

Ndërsa i them lamtumirë rolit tim si Zonjë e Parë, është shpresa ime e sinqertë që çdo amerikan do të bëjë pjesën e vet për të mësuar fëmijët tanë se çfarë do të thotë të jesh më i miri. Unë u kërkoj prindërve të edukojnë fëmijët tuaj për heronjtë e guximshëm dhe vetëmohues, të cilët punuan dhe sakrifikuan për ta bërë këtë vend vendin e të lirëve. Dhe të udhëheqësh me shembull dhe të kujdesesh për të tjerët në komunitetin tënd.

Premtimi i këtij Kombi na përket të gjithëve ne. Mos harroni nga integriteti dhe vlerat tuaja. Përdorni çdo mundësi për të treguar konsideratë për një person tjetër dhe për të ndërtuar zakone të mira në jetën tuaj të përditshme. Në të gjitha rrethanat, unë kërkoj që çdo amerikan të jetë ambasador i Be Best. Të përqendrohemi në atë që na bashkon. Të ngrihemi mbi atë që na ndan. Të zgjedhësh gjithmonë dashurinë ndaj urrejtjes, paqen mbi dhunën dhe të tjerët para vetes.

Së bashku, si një familje kombëtare, ne mund të vazhdojmë të jemi drita e shpresës për brezat e ardhshëm dhe të vazhdojmë trashëgiminë e Amerikës për ngritjen e kombit tonë në lartësi më të mëdha përmes frymës sonë të guximit, mirësisë dhe besimit. Asnjë fjalë nuk mund të shprehë thellësinë e mirënjohjes sime për privilegjin që kam shërbyer si Zonja juaj e Parë. Për të gjithë njerëzit e këtij vendi: Ju do të jeni në zemrën time përgjithmonë.

Faleminderit. Zoti ju bekoftë dhe Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shpërndaje në rrjete sociale