Fansat vërejnë koincidencën e çuditshme të vdekjes së Aretha Franklin

09:19 | 17 Gusht 2018

Homazhe nga e gjithë bota janë duke u bërë për nder të Mbretëreshës së muzikës, Aretha Franklin, e cila ka vdekur në moshën 76.

Legjenda e muzikës ka vdekur në shtëpinë e saj në Detroit, Michigan, në gjirin familjar dhe të shoqërisë.

Mirëpo fansat e yllit kanë vërejtur diçka të çuditshme në lidhje me vdekjen e vdekjen e saj.

Aretha Franklin ka vdekur më 16 Gusht – 41 vite pas vdekjes së Mbretit të Rock-ut Elvis Presley në Memphis, Tenesis në moshën 42 vjecare në vitin 1976.

Por këta nuk janë ikonat e vetme të muzikës që kanë ndërruar jetë në këtë datë.

Robert Johnson, krijuesi i zhanrit Blue ka ndërruar jetë në po këtë datë, në moshën 27.

Edhe lojtari më i famshëm i bejsbollit, Babe Ruth ka ndërruar jetë në këtë datë në moshën 53.

Fansat shpejt e kanë vërejtur këtë koincidencë. Adam J Lowy në Twitter kishte shkruar:


“Elvis Presley ‘Mbreti i Rock and Roll’ ka vdekur më 16 Gusht.”


“Babe Ruth ‘Sulltani i goditjeve të forta’ ka vdekur më 16 Gusht.”


“Aretha Franklin ‘Mbretëresha e muzikës’ ka vdekur më 16 Gusht.”

Ai shtoi se “Ne duhet të emërojmë datën 16 Gusht #LegendDay.”/arbresh.info/