Donald Trump e quan Bitcoin ‘një mashtrim’

09:17 | 8 Qershor 2021

Ish Presidenti amerikan, Donald Trump ka dekaruar për Fox Business se ai e sheh Bitcoinin si një “mashtrim” që ndikon në vlerën e dollarit amerikan.

“Bitcoin është thjeshtë një mashtrim”, tha Trump, transmeton portal arbresh.info

Ai ka theksuar se nuk i pëlqen asnjë monedhë tjetër që konkuron dollarin, ndërsa ka shtuar se do të dëshironte që “dollari të ishte monedha e botës”.

Komentet e tij vijnë pas lajmeve ku u tha se El Salvador planifik të bëjë Bitcoinin monedhë të ligjshme.

Çmimi i Bitcoin ka rënë vazhdimisht që nga fillimi i majit dhe deri më tani nuk është rikuperuar.

Rëniet i atribuoheshin gjerësisht Kinës që ndalon bankat dhe firmat e pagesave të sigurojnë shërbime në lidhje me transaksionet e kripto-monedhës, si dhe prodhuesi i makinave elektrike Tesla që njofton se nuk do të pranonte më monedhën një javë para kësaj.

Eksperti ekonomik Justrin Urquhart-Stewart, bashkëthemelues i Seven Management Management dhe platformës së investimeve Rajonale, ka theksuar se Bitcoin është një kërcënim i mundshëm për destabilizimin e monedhave, “sepse  ka marrë hov në një mënyrë të tillë që ka krijuar një tërheqje popullore pa ndonjë forcë të shëndoshë financiare”.

Ai fajëson figurat si Elion Musk për rritjen e vlerës së Bitcoin.

“Bitcoin është i rrezikshëm sepse po përpiqet të krijojë një nivel kredibiliteti për një vlerë jo të besueshme dhe tërësisht të pabazuar,” tha ai për BBC./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara