Google ADS

Bie papunësia në SHBA

14:42 | 8 Mars 2015
Arbresh.info

Në raportin e publikuar sot nga Departamenti i Punës raportohet se papunësia ra me 5,2 për qind, një shifër kjo 0, 2 për qind më e ulët se një muaj më parë dhe 1 për qind më pak se vitin e kaluar.

Shumica e vendeve të punës u shtuan nga biznesi i restoranteve me rreth 59 mijë vende pune, dhe nga industria e shërbimeve, me 51 mijë vende pune.

Edhe pse shifrat e të papunëve ka rënë, mbeten ende 8.7 milionë njerëz të papunë, 1,7 milionë më pak se sa vitin e kaluar. kurse 6.6 million amerikanë kanë punë me orar të reduktuar dhe kërkojnë punë me orar të plotë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale