Biden paralajmëron Johnson të mos rrezikojë paqen në Irlandën e Veriut, për Brexit

14:58 | 10 Qershor 2021

Presidenti i SHBA Joe Biden pritet t’i thotë Kryeministrit britanik Boris Johnson të mos lejojë që mosmarrëveshja pas Brexit për tregtinë të ndikojë në procesin e paqes me Irlandën e Veriut. Të dy udhëheqësit do të diskutojnë ballë për ballë në Cornwall në prag të Samitit të G7.

Biden do të theksojë nevojën për t’i “qëndruar mbrapa” protokollit të Irlandës së Veriut, shkruan bbc.

Ata gjithashtu do të diskutojnë për udhëtimet transatlantike dhe një “Kartë të Atlantikut”, të re, që synon rifreskimin e marrëdhënieve midis Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA.

Presidenti i SHBA po zhvillon vizitën e tij të parë jashtë shtetit që nga zgjedhja dhe Samiti i G7 është hera e parë që udhëheqësit botërorë janë mbledhur të gjithë fizikisht që nga fillimi i pandemisë.

Përhapja e programit të vaksinimit të koronavirusit dhe ndryshimi i klimës janë në krye të axhendës së tyre.

Por mosmarrëveshja e vazhdueshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE mbi kontrollet rregullatore të mallrave që shkojnë në Irlandën e Veriut nga Britania e Madhe, ka të ngjarë të shfaqet shumë në diskutimet diplomatike në ditët në vijim.

Presidenti Biden ka një interes të madh në Irlandë, duke pasur parasysh rrënjët e tij stërgjyshore dhe kishte paralajmëruar që Marrëveshja e së Premtes së Mirë nuk duhet të rrezikohej nga disa radhë mbi tregtinë.

Drejtuesit e biznesit dhe politikave në Irlandën e Veriut kanë paralajmëruar se mosmarrëveshja tregtare po shkakton zemërim politik dhe paqëndrueshmëri me afrimin e sezonit të marshimit muajin tjetër, një çështje e ndezur historikisht midis komuniteteve luajaliste dhe nacionaliste.

Sezoni i marshimit ose paradat janë një pjesë e rëndësishme e kulturës së Irlandës Veriore. Edhe pse shumica e paradave mbahen nga grupe protestante, parakalojnë gjithashtu edhe unioniste, nacionaliste irlandeze, republikane dhe jo-politike.

Komisioni i Paradave zgjidh mosmarrëveshjet rreth paradave të diskutueshme, dhe megjithëse jo të gjithë grupet e parakalimit e njohin autoritetin e Komisionit, vendimet e tij janë ligjërisht të detyrueshme.

Orange Institution zhvillon qindra parada në të gjithë Irlandën e Veriut çdo vit. Më të mëdhatë nga këto janë zakonisht në 12 korrik, “Dymbëdhjeta” siç thirret në përkujtim të Betejës së Bojnit.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara