Biden i përshkruan veprimet e Rusisë në Ukrainë si “gjenocid”

23:39 | 12 Prill 2022

Presidenti amerikan ka shkuar një hap më tej në retorikën e tij, duke sugjeruar veprimet e Rusisë si “gjenocid” për herë të parë.

Komenti i Joe Biden gjatë një fjalimi në Iowa për luftimin e inflacionit të lartë dukej se ishte i paharrueshëm.

“Buxheti juaj familjar, aftësia juaj për të mbushur rezervuarin tuaj, asnjëra prej tyre nuk duhet të varet nga fakti nëse një diktator shpall luftë dhe kryen gjenocid gjysmë bote larg,” tha ai, transmeton portal arbresh.info

Presidenti amerikan deri me tani ka refuzuar të përdorë fjalën “gjenocid” për të përshkruar veprimet e Rusisë.

I pyetur javën e kaluar nëse ai mendonte se masakra e dukshme e civilëve në Bucha ishte gjenocid, ai tha: “Jo, mendoj se është një krim lufte”.

Biden e ka përshkruar më parë Vladimir Putinin e Rusisë si një “kriminel lufte”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale