Nga viti i ardhshëm, makina pa timon dhe pa pedale

00:47 | 15 Janar 2018

General Motors thotë se ka nisur prodhimin masiv të makinës së parë autonome pa timon dhe pa pedale.

Kompania tashmë po kërkon lejen nga qeveria amerikane për t’i nxjerrë në rrugë nga viti i ardhshëm këto mjete që nuk do të kenë nevojë për shofer.

Mendohet se makinat do të përdoren si taksi-robot në disa shtete amerikane./tch/

Shpërndaje në rrjete sociale