Xavi e di se ku e ka Barcelona pikën e dobët

10:45 | 16 Nëntor 2021

Xavi Hernandez është i vetëdijshëm për vështirësitë e Barcelonës në prapavijë në muajt e fundit dhe prioriteti i tij është të ndihmojë Blaugranët të rikthejnë qëndrueshmërinë e tyre në fazën defanzive.

Në ditët e tij të para si trajner, spanjolli e ka bërë të qartë se paraqitjet në mbrojtje si ajo ndaj Celta Vigos, kur Barcelona kishte epërsinë me tre gola në pjesën e parë për të barazuar 3-3, janë të papranueshme.

Ekipi katalanas ka arritur të mbajë vetëm një portë të paprekur deri më tani këtë sezon, duke e bërë këtë në barazimin e tyre pa gola në Cadiz më 23 shtator.

Barcelona ka humbur shumë pikë në sezonin 2021/22 për shkak të paaftësisë së saj për t’u mbrojtur mirë, me kundërshtarët e tyre që kanë nevojë për vetëm disa goditje në lojë për të qëlluar rrjetën.

“Është e vështirë për ne të shënojmë dhe kundërshtarët, me atë pak që bëjnë, shënojnë kundër nesh”, deklaroi Jordi Alba pas barazimit 1-1 me Alaves në Camp Nou.

Kur Ronald Koeman bëri një analizë të çështjeve të Barcelonës, ai rrallë foli për aspektin mbrojtës, pasi fajësoi mungesën e tyre të një prekjeje përfundimtare. Megjithatë, të dhënat e bëjnë të qartë se një pjesë e mirë e dobësive të Barcelonës bazohen në mbrojtjen e dobët.

Plani i Xavit

Trajneri i ri i Barcelonës mezi do të ketë kohë për të punuar me të gjithë grupin për shkak të pushimit ndërkombëtar, por tashmë e ka bërë të qartë se dëshiron që skuadra e tij të dominojë topin.

Duke pasur topin, Barcelona do të përpiqet të krijojë më shumë raste dhe gjithashtu të pengojë kundërshtarët që ta bëjnë këtë.Xavi gjithashtu do të vlerësojë mundësinë e futjes së ndryshimeve në mbrojtje, ku Gerard Pique dhe Eric Garcia formojnë dyshen e qendërmbrojtësve fillestarë.

Clement Lenglet dhe Samuel Umtiti mund të jenë pjesë e rotacionit, ndërsa Ronald Araujo mund të garojë për një vend në 11-shen fillestare pas kthimit të tij nga lëndimi. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale