UEFA detyron Ukrainën ta ndërroje fanellën

12:16 | 10 Qershor 2021

UEFA ka detyra Kombëtaren e Ukrainës që ta ndërroje fanellën për Kampionatit Evropian, “Euro 2020”.

 

Në fanellën e Ukrainës, është e qëndisur harta e shtetit dhe është saj shihet gadishulli i Krimesë.

 

Kjo është  arsyeja që Rusa  të protestojë ashpër , pasiqë në vitin 2014 gadishulli ishte bashkuar me Federatën Ruse.

 

 

Andaj UEFA ka marrë vendim që të urdhëroj Përfaqësuesen e Ukrainës ta ndërroj fanellën,  pasiqë atë e ka konsideruar si slogan politik dhe kundër etikës sportive.

 

Andaj Ukraina duhet të heqë hartën  në fanellën e tyre në mënyrë që të  vazhdojë paraqitjen në “Euro 2020”./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara