Pse ka kaq shumë drama në boksin olimpik?

09:18 | 2 Gusht 2021 | Greg Beacham

Kur Mourad Aliev u ul në platformën e unazës së boksit në Arenën Kokugikan për një orë pas skualifikimit të tij për goditje në kokë, super-pesha franceze zuri një vend metaforik së bashku me të gjithë boksierët që besojnë se janë padrejtësisht të gjykuar nga referimi olimpik.

Greg Beacham

Mbi një shekull në historinë e stuhishme Olimpike të boksit, ai grumbullim i luftëtarëve të zemëruar mund të mbushë një arenë.

Ingemar Johansson. Jo Dong-gi. Byun Jung-il. Roy Jones Jr. Evander Holyfield. Floyd Mayweather Jr. Alexis Vastine. Michael Conlan. Vasili Levit. Këta janë vetëm një pjesë e boksierëve që janë ndjerë të viktimizuar nga gjykimi i diskutueshëm ose gjykimi i çrregullt në ringun olimpik gjatë dekadave.

Për sa kohë që boksi ka qenë në Lojërat moderne, luftëtarët dhe tifozët janë ankuar për këtë. Çdo përpjekje për të përmirësuar gjykimin dhe funksionimin është anuluar nga një raund tjetër hapash të gabuar.

Ky sport tani është përcaktuar në thelb nga imazhet e boksierëve të zemëruar që protestojnë për padrejtësitë e tyre të perceptuara, nga ulja në ring e Byunit në Seul, deri te gishtat e mesit të Conlan tek gjyqtarët në Rio. Luftëtarët humbës thërrasin komplot dhe korrupsion në pothuajse çdo humbje, duke mos shpjeguar kurrë pse një kabëll global u krijua posaçërisht për t’i dëmtuar ata.

Por, sa reputacioni i tmerrshëm i boksit olimpik modern është i rrënjosur në një skandal të vërtetë, dhe sa është mospërputhja e thjeshtë njerëzore? Çfarë i shkakton disa nga ato vendime të diskutueshme?

Përgjigjet ndoshta nuk janë aq komplekse sa besojnë teoricienët e komplotit të boksit dhe pugilistët e shqetësuar.

LUFTIMET JAN TË SHKURTRA

Luftimet moderne olimpike janë tre raunde. Kjo është rrallë kohë e mjaftueshme për të vendosur ndonjë gjë në një ndeshje boksi cilësore. Shumë profesionistë sapo kanë filluar të punojnë në raundin e tretë, por një Olimpik mund të dënohet para kësaj.

“Ndonjëherë një boksier sapo fillon, loja tashmë ka mbaruar,” tha trajneri amerikan Billy Walsh.

Luftimet janë të shkurtra nga nevoja, pasi boksierët duhet të garojnë shumë herë në turneun 16-ditor. Dallimet midis luftëtarëve janë shpesh të vogla gjatë nëntë minutave të konkurrencës krahasuar me 36 në një luftë profesionale për titull, por një boksier humbës gjithmonë fiksohet në atë që bëri mirë.

Nëse boksierët nuk lejohen të luftojnë derisa njëri është më i paaftë fizikisht sesa tjetrin – kjo është mënyra se si ata konkurruan në të vërtetë në Lojërat Olimpike të lashta në 688 p.e.s. – vendimet janë një domosdoshmëri fatkeqe.

GJYKIMI ËSHTË SUBJEKTIV

Çdo vendim i boksit është në thelb subjektiv, pavarësisht asaj që shoku juaj që blen çdo pagesë për shikim dëshiron që ju të besoni.

Një shembull i mirë u shfaq kur Conlan humbi një vendim ndaj Vladimir Nikitin të Rusisë. Bantamweight i shpallur irlandez siguroi imazhin portret të atyre Lojërave kur ai hodhi poshtë gjyqtarët, duke u rrotulluar ngadalë në mënyrë që të gjithë të mund të shihnin mendimin e tij.

Por kjo është dilema: Gjykimi është një opinion.

Conlan dhe mbështetësit e tij pretenduan se vendimi përfaqësonte çdo gjë, nga korrupsioni endemik financiar deri tek një komplot që mbështeste një ekip rus që fitoi një medalje të artë. Për shumë të tjerë, Conlan boksoi mirë dhe ndoshta e meritoi vendimin – megjithatë ai gjithashtu u godit në fytyrë në mënyrë të përsëritur nga Nikitin, i cili shfrytëzoi mbrojtjen jokonsistente të Conlan. Nikitin luftoi me guxim me një fytyrë të përgjakur dhe ai u ul aq sa të kishte një shans në një luftë të shkurtër.

Conlan beson se ai ishte grabitur. Të tjerë besojnë se ai thjesht nuk ishte mjaft dominues për të hequr dyshimin objektiv.

Dhe të gjitha këto janë opinione.

NË TË GJITHË VENDIN

Shumë ndeshje në Tokio kanë marrë pjesë pesë gjyqtarë nga pesë kontinente. Ky është një përkushtim i admirueshëm për përfaqësimin, por gjyqtarët nga prejardhje shumë të ndryshme rrallë janë në hapin e ngushtë për ndërlikimet e shënimit.

Shoqata Ndërkombëtare e Boksit (AIBA) bëri një rikthim shumë të lavdëruar në sistemin e shënimit me 10 dhoma para Rio-s, dhe i kushtoi burime të gjera arsimit të koordinuar të gjyqtarëve. Progresi ishte duke u bërë.

AIBA më pas u pezullua nga Lojërat Olimpike në vitin 2019 pas problemeve të përhapura financiare krahas ankesave të zakonshme për gjykimin në Lojërat Olimpike 2016-ku në të vërtetë kishte më pak rezultate të pashpjegueshme sesa në Pekin ose Londër sipas sistemit të vjetër të numërimit të grushtave. Gjykimi olimpik ka ecur përpara dhe prapa për dekada, dhe kjo maratonë vallëzimi është e lodhshme.

STANDARDET E MBROJTJES SË ASHPËR

Arbitri Andy Mustacchio e skualifikoi Aliev për përplasje në kokë me kundërshtarin britanik Frazer Clarke, i cili kishte prerje pranë të dy syve. Aliev pohoi se ai as nuk ishte paralajmëruar, megjithëse të tjerët në anën e rrjetit nuk ishin dakord. “Këto janë rregullat e sportit,” tha Clarke. “Ne nuk i kemi bërë ato.”

Boksi olimpik ka rregulla që inkurajojnë ndalimin e hershëm të shkeljeve, gjoja për të mbrojtur luftëtarët. Gjyqtarët profesionistë zakonisht preferojnë të zgjasin një ndeshje, pasi kjo është arsyeja pse të gjithë paguhen për të qenë atje – dhe kjo është shpesh kur bëhet mirë.

Sporti Olimpik shpesh nuk e kupton këtë fleksibilitet: Sofiane Oumiha e lehtë franceze u ndal të Shtunën kur Keyshawn Davis e mahniti dhe e tundi me grushta që as nuk e rrëzuan.

Aliev dhe Oumiha pothuajse me siguri do të ishin lejuar të vazhdonin një luftë pro. Një gjyqtar i zellshëm mund të përfundojë një luftë olimpike për arsye relativisht të vogla – edhe kur duket tmerrësisht e padrejtë.

HUMBËSIT E LËNDUAR

E thënë thjesht, shumë boksierë janë sportist të dobët. Ky është një instinkt vetë-ruajtjeje: Karriera e shumicës së luftëtarëve ka mbaruar kur fillojnë të humbasin rregullisht. Është e rrallë që ndonjë boksier të pranojë humbjen kur një luftë e ngushtë shkon në një vendim – dhe kjo është rreth 90% e ndeshjeve olimpike.

Disa luftëtarë olimpikë sillen në mënyrë të mrekullueshme në humbje. Ndjenja kazake e peshës së mesme, Abilkhan Amankul, ishte e hirshme të dielën pas një humbje të ngushtë çerekfinale ndaj brazilianit Hebert Sousa.

Shumica e boksierëve janë të sigurt në vetvete. Ata marrin një vendim humbës si një sulm personal për t’u kundërshtuar me dy gishtat e mesit lart, ose me një ulje në unazë.

(Shkrimtari i AP Sports Greg Beacham është në detyrë në Tokio duke mbuluar boksin olimpik.)

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara