Google ADS

Ministri francez kërkon sanksione kundër Rusisë dhe Anglisë në Euro 2016

12:54 | 13 Qershor 2016
Arbresh Info

Ministri i Brendshëm i Francës, Bernard Cazeneuve ka kërkuar të sanksionohen Anglia dhe Rusia pasi tifozët e të dy skuadrave kombëtare janë përleshur para ndeshjeve të tyre në fazat grupore në Kampionatin Evropian 2016.

Në ndeshjen që përfundoi me rezultat 1-1 në Stade Velodrame të Marseilles, tifozët u përleshën pas ndeshje, ku sipas raporteve 35 persona kanë mbetur të lënduar, shkruan portali arbresh.info. Trupi qeverisës i futbollit evropian, UEFA më vonë filloi hetimet kundër Rusisë, tifozët e të cilëve kanë hedhur fishekzjarrë dhe kanë bërë gjykime raciste.

“E mirëpres vendimin e UEFA-s për të vendosur sanksionime në skuadrat, fansat e të cilëve kanë kryer krime. Nuk duhet do të ketë mëshirë ndaj tyre nga federatat e sportit dhe organet qeverisëse”, tha Cazeneuv.

Gjatë ndeshjes, tifozët rus gjuajtën fishekzjarrë dhe pas fishkëllimës së fundit, grupi iu vërsul tifozëve anglez./arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale