Zgjatet sezoni turistik në Shqipëri, plazhet plot edhe në shtator

23:42 | 17 Shtator 2023

Brigjet joniane po gjallërojnë nga pushuesit edhe këtë mes Shtatori.

Të shumtë janë ata që kanë zgjedhur të shijojnë qetësinë e këtij muaji në plazhet e jugut.

Kjo ishte pamja e plazheve të Palasës dhe Dhërmiut këtë të diel.

“Ky muaj është i mrekullueshëm”.

“Mrekullia vetë, Dhërmiu është perla e Shqipërisë, e çdo herë më duket më mirë.”

“Jemi nga Prishtina, ndihemi të privilegjuar që përmes televizionit tuaj të shprehim ndjenjat, kenaqësitë që kalojmë me vite të tëra në Dhërmiun e bukur.”

Moti i mirë ka favorizuar rritjen e prenotimeve në jug. Shqiptarët që jetojnë prej vitesh jashtë vendit thonë se kanë vendosur të mos i mbyllin pushimet pa ardhur disa ditë në Shqipëri.

“Kemi ardhur nga Anglia, Shtatori më i mirë, deti këtu nuk paguhet, është shumë-shumë i mirë.”

“Unë jam nga Durrësi, po kam vite që jetoj në Itali. Shqipëria ka ndryshuar, shpresoj të ndryshojë akoma më shumë, plazhi shumë i pastër, ndihem shumë mirë.”

Operatorët turistikë ndërsa përmendin një sezon të suksesshëm turistik veror, pohojnë se presin turistë deri në tetor./tvklan.al/

Shpërndaje në rrjete sociale