Google ADS

Në kërkim nga Italia për drogë dhe organizatë kriminale, arrestohet 48-vjeçari në Tiranë

15:48 | 31 Mars 2023

Një 48-vjeçar ka rënë në prangat e policisë shqiptare, pasi ishte shpallur në kërkim nga shteti italian, ku akuzohet për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Organizata kriminale”.

Bëhet fjalë për shtetasin B. U., 48 vjeç, banues në Tiranë, ndërsa Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.

Njoftimi i Policisë së Shtetit:

Finalizohet nga Seksioni i Kërkimit i DVP Tiranë, operacioni policor i koduar “Milano”.
Kapet dhe vihet në pranga, me qëllim ekstradimi, 1 shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Organizata kriminale”.

Shërbimet e Seksionit të Kërkimit të DVP Tiranë, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Milano”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi provizor, me qëllim ekstradimin drejt Italisë, i shtetasit: – B. U., 48 vjeç, banues në Tiranë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi autoritetet gjyqësore në Milano, Itali, i kanë caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Organizata kriminale”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë.
Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.

Shpërndaje në rrjete sociale