Njerëzit e vitit 2020 sipas revistës amerikane “People” janë…

15:18 | 2 Dhjetor 2020

Revista “People” ka emëruar  aktorin George Clooney, Dr. Anthony Fauci, Selena Gomez dhe Regina King si “Njerëzit e vitit 2020”.

Revista zbuloi listën e saj të mërkurën në mëngjes si pjesë e një numri të dyfishtë të fundvitit me katër kopertina. Të katërt do të festohen për ndikimin e tyre pozitiv në botë gjatë një viti sfidues sikurse viti 2020, transmeton portal arbresh.info

Clooney, Fauci, Gomez dhe King do të paraqiten veçmas në kopertinat e revistave të këtij numri, i cili do të dalë të premten.

 (Photo by Rich Fury/Getty Images)

Clooney ka marrë disa lëvizje Oscar për filmin e tij të ardhshëm “The Midnight Sky”, por aktori ishte gjithashtu në qendër të vëmendjes për punën e tij të avokatisë. Ai dhuroi 500 mijë dollarë për Iniciativën e Drejtësisë së Barabartë në prag të vdekjes së George Floyd dhe 1 milion dollarë për përpjekjet e ndihmës  mbi Covid-19 në Itali, Londër dhe Los Anxhelos.

Si eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në SHBA, Antony Fauci siguroi udhëzime të qëndrueshme gjatë pandemisë së trazuar. Si drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, ai ka qenë një nga burimet kryesore për amerikanët në lidhje me luftën kundër Covid-19.

Gomez lëshoi albumin e saj kryesues në klasifikimin “Rare” dhe drejtoi shfaqjen e gatimit “Selena + Chef” në HBO Max. Por super ylli i popit përhapi gjithashtu mesazhin e saj të përfshirjes përmes markës së saj të përbërjes Rare Beauty, e cila vendosi qëllimin e mbledhjes së 100 milion dollarëve në 10 vjet për të ndihmuar njerëzit që kanë probleme me shëndetin mendor, transmeton portal arbresh.info

King, e cila fitoi një Emmy në shtator, përdori zërin e saj për të inkurajuar njerëzit të votojnë. Aktorja gjithashtu bëri thirrje për mbështetjen e komuniteteve të margjinalizuara gjatë pandemisë dhe t’i japë fund brutalitetit policor tek njerëzit me ngjyrë dhe të paarmatosur. Debutimi i saj si regjisore me, “Një natë në Miami”, është folur gjithashtu si një pretendent i mundshëm për Oskar./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara