Historia e trishtë që fshihet pas këngës të Krishtlindjeve nga Mariah Carey

00:49 | 16 Dhjetor 2019

Çdo vit, muzika e festave dominohet nga Mariah Carey. Deri tani këngëtarja ka publikuar 3 albume me këngë Krishtlindjesh dhe jo më kot, bota e njeh si “Mbretëresha e Krishtlindjeve”.

Të gjithë e dimë që kënga e saj, “All I Want For Christmas” është hiti më i famshëm i festave. Dyqanet, lokalet, qëndrat tregtare madje dhe shtëpitë pushtohen për 1 muaj rresht nga tingujt e saj, por e dini ç’fshihet pas kësaj kënge?

Historia është shumë më e thellë dhe dramatike sa atmosfera që ajo krijon. Hiti është frymëzuar nga fëmijëria tronditëse e këngëtares. Mariah, e cila vjen nga dy prindër që u përkasin racave të ndryshme është ndjerë gjithë e diskriminuar nga të tjerët. Dramat në familjen e saj nuk kanë munguar dhe kjo e bëri këngëtaren të mbyllej në vete.

“Kam dashur gjithnjë që Krishtlindjet të jenë perfekte. Mezi i prisja festat. Kisha një familje që nuk funksiononte si e tillë, që mund të prishnin gjithë atmosferën. Jo imë më, ajo përpiqej të më bënte të lumtur. Sakrifikoi shumë për mua. Kur u rrita iu betova vetes që nuk do t’i lejoja më ato ditë të përsëriteshin. I premtova se çdo vit do t’i bëja Krishtlindjet perfekte.” Krijimi i kësaj kënge, buroi nga fëmija brenda këngëtares.

Reagimi i parë ndaj këngës ishte ndryshe nga sot. “All i want for Christmas” u bë hit fillimisht në Japoni, ku Mariah e performonte ndonjëherë edhe gjatë pranverës atje. Shumë, e konsiderojnë si performancën e saj më të mirë. Kënga, ka gjithë elementet e duhur për t’i ndryshuar njerëzve gjendjen emocionale dhe për t’i bërë ata më të lumtur gjatë Krishtlindjeve.Për dekada me radhë, kjo këngë ka qenë pjesë e pandashme e jetës së njerëzve! Të paktën për 4 minuta, jeta dukej më festive se kurrë.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara