Alec Baldwin paditet nga familja e kameramanës së vrarë

00:05 | 16 Shkurt 2022

Familja e kameramanes Galina Hutchins, e cila u vra nga një plumb aksidentalisht në xhirimet e filmit “Rust”, paditi sot aktorin Alec Baldwin, duke kërkuar një dëmshpërblim “të konsiderueshëm”, njoftuan avokatët.

Në momentin e aksidentit më 21 tetor të vitit të kaluar, në një fermë në Santa Fe, Nju Meksiko, Alec Baldëin po merrej me një revolver ndërsa punonte në të njëjtën skenë me drejtoreshën e fotografisë, Galina Hutchins, transmeton portal arbresh.info

Atij iu dha arma, e cila duhet të kishte vetëm plumba të rrejshëm, por gjatë xhirimeve ndodhi e kundërta, me atë armë u qëllua dhe u plagos për vdekje kameramanja 42-vjeçare.

Brian Panish, i cili përfaqëson gruan dhe djalin e tij Galina Hutchins, vuri në dukje “sjelljen e rrezikshme” të Alec Baldëin në një konferencë për shtyp sot.

Sipas tij, avokati ka deklaruar se në industrinë e filmit janë në fuqi të paktën 15 kritere, të cilat produksioni ka lënë pas dore t’i zbatojë gjatë xhirimeve.

Ai shprehu keqardhje që grupi i xhirimit nuk kishte paisje mbrojtëse, siç bëhet gjatë xhirimeve të disa skenave kur duhet të xhirojnë boshllëqe.

Padia u ngrit në shtetin e Nju Meksikos, ku vdiq Hutchins, dhe është një vazhdimësi e shumë proceseve të tjera civile të iniciuara nga anëtarët e grupit të xhirimit në muajt e fundit, ndërkaq hetimi penal është ende në vazhdimësi.

Në një intervistë për televizionin ABC, Alec Baldwin tha se nuk ndihej fajtor, madje as “përgjegjës” për vdekjen e Hutchins dhe tha se ajo i kërkoi atij t’ia drejtonte revolen që konsiderohej të ishte plotësisht e sigurtë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale