Google ADS

Ushqimet e përpunuara të lidhura me kancerin dhe vdekjen e hershme, thonë shkencëtarët

18:39 | 1 Shtator 2022
Trina Galanxhi

Një studim i fundit ka gjetur se konsumimi i ushqimeve ultra të përpunuara rrit ndjeshëm rrezikun e prekjes nga kanceri kolorektal dhe që mund të dërgojë drejt sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes së hershme tek të dyja gjinitë.

Sipas studimit të kryer në Shtetet e Bashkuara dhe në Itali, listën e këtyre ushqimeve  e përbëjnë supat e paketuara, ushqimet e gatshme, picat e ngrira, patatet e skuqura, pijet e gazuara, biskotat e blear në dyqan, ëmbëlsirat, e shumë të tjera, shkruan CNN, transmeton portal arbresh.info

“Me pak fjalë, studimet thonë se ushqimet e përpunara lidhen edhe me obezitetin, kancerin, sëmundjet kardiovaskulare dhe vdekjet e hershme”, tha Marion Nestle, profesoreshë e njohur e Paulette Goddard e të ushqyerit, studimeve ushqimore dhe shëndetit publik në Universitetin e Nju Jorkut dhe autore e librave të shumtë mbi ushqimin.

“Këto dy studime vazhdojnë konsistencën: Ushqimet e përpunuara ultra janë të lidhura pa mëdyshje me një rrezik të shtuar për sëmundje kronike,” tha Nestle, i cili nuk ishte i përfshirë në asnjërin studim.

Studimi me bazë në SHBA ekzaminoi dietat e mbi 200,000 burrave dhe grave për deri në 28 vjet dhe gjeti një lidhje midis ushqimeve të përpunuara ultra dhe kancerit kolorektal – kanceri i tretë më i diagnostikuar në SHBA – tek burrat, por jo tek gratë.

Mishi i përpunuar dhe ultra i përpunuar, si proshuta, proshuta, sallami, hotdogs, kaçubi i viçit dhe mishi i misrit, janë lidhur prej kohësh me një rrezik më të lartë të kancerit të zorrëve si te meshkujt ashtu edhe te femrat, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Shoqatës Amerikane të Kancerit dhe Instituti Amerikan për Kërkimin e Kancerit.

Studimi i ri, megjithatë, zbuloi se të gjitha llojet e ushqimeve ultra të përpunuara luajtën një rol në një farë mase.

Studimi i dytë ndoqi më shumë se 22,000 njerëz për një duzinë vjet në rajonin Molise të Italisë. Studimi, i cili filloi në mars 2005, u krijua për të vlerësuar faktorët e rrezikut për kancerin, si dhe sëmundjet e zemrës dhe trurit.

Sipas ekspertëve, arsyeja kryesore se pse këto ushqime përbëjnë rrezik për shëndetin është se përbajnë sasi të lartë të sheqerit dhe kripës, janë të ulta në fibra dietike dhe me plot aditivë kimikë, si ngjyra artificiale, shije ose stabilizues./arbresh.info/