Si të ruajmë trurin natyrshëm

00:35 | 3 Shkurt 2021

Studime të shumta gjithnjë e më shumë zbulojnë gjëra të reja që mund të na vijnë në ndihmë për të parandaluar rrezikun e problemeve mendore, natyrisht, pa ilaçe.

Shembulli i fundit është kombinimi i një diete që, sipas hulumtimit, zvogëlon rrezikun e sëmundjes Alzheimer me 53% në ata që i përmbahen rreptësisht kësaj diete dhe deri në 35% në ata që herë pas here i përmbahen kësaj diete, transmeton portali arbresh.info

Dieta bazohet në ngrënien e dy herë në javë mish pule, një herë në javë peshk, fasule çdo dy ditë, sallatë dhe një perime një herë në ditë dhe për tre vaktet duhet të hahen drithëra integrale.

Arrat dhe manaferrat duhet të jenë pjesë e dietës, ndërsa rekomandohen edhe luleshtrydhet dhe boronicat, të cilat mund të ngadalësojë simptomat e sëmundjes Alzheimer.

Studime të mëparshme kanë treguar se edhe vera mund të jetë një mbrojtje e mirë kundër sëmundjes së Alzheimer, por me moderim, një gotë për gratë dhe dy për burrat në ditë, të gjitha këto mund të kenë efekte negative në tru dhe një shans më të mirë të zhvillimit të demencës.

Vaji i ullirit në çdo kombinim, si për ushqim dhe sallatë, ose perime – mund të përmirësojë funksionin e trurit dhe të mbrojë nga çmenduria në planin afatgjatë.

Hulumtimi citon gjithashtu grupe ushqimore jo të shëndetshme për trurin: nga mishi i kuq te margarina, djathi, ëmbëlsira dhe ëmbëlsirat, ushqimet e skuqura dhe të shpejta.

Një dietë e moderuar dhe e shëndetshme është treguar e mirë për të gjithë trupin, nga koka te këmbët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara