Shpëtoni nga ankthi dhe stresi me këtë pije që përmban shumë magnez

07:15 | 30 Qershor 2019

Nëse nuk e dinit, mësojeni tani që magnezi është një nga përbërësit që ju ndihmon të “luftoni” me stresin dhe ankthin. Është mirë që të ushqeheni me përbërës që kanë shumë magnez të tilla si:
· Zarzavate me gjethe të errëta, 1 filxhan: 100-160 mg
· Fara kungulli: 150 mg (!!)

· Fasule të zeza, 1 filxhan: 120 mg
· Salmon, 1 fileto: 106 mg
· Shqeme, 28 gram: 82 mg
· Drithëra të plota, 28 gram: 50-70 mg
· Çokollatë e zezë, 28 gram: 65 mg
· Avokado: 59 mg
· Banane, 1 e madhe: 37 mg

Por nëse nuk i preferoni disa nga këto kjo pije më poshtë do t’ju ndihmojë me ankthin tuaj:
Së pari, këtu janë përbërësit që do t’ju duhen (dhe llogaritja e magnezit):
· 1 filxhan lakër jeshile ose spinaq (157 miligram).
· 1 banane (32 miligramë)
· Një lugë gjelle pluhur kakao e papërpunuar (27 miligramë).
· Një lugë çaji mjaltë organik (1 miligram).
· 1 lugë pluhur proteinash (opsionale, për përfitime ushqyese shtesë).
· 1 filxhan qumësht bajamesh i pa ëmbëlsuar(17 miligramë).
Udhëzim: Kombinojini të gjithë përbërësit në një blender dhe trazojini tërësisht.
Sasia totale e Mg: 234 miligram; 59-73% e marrjes së rekomanduar ditore (R

Shpërndaje në rrjete sociale