Google ADS

Shënohet vdekja e parë nga një lloj i gripit të shpendëve

09:26 | 7 Qershor 2024
R J

Një person ka vdekur pasi është infektuar me një lloj gripi të shpendëve të pakonfirmuar më parë tek njerëzit, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Virusi u zbulua te një 59-vjeçar në Meksikë, i cili u dërgua në spital pasi pati ethe, gulçim dhe diarre më 17 prill.

Ai vdiq një javë më vonë.

“Ky është rasti i parë i konfirmuar nga laboratori njerëzor i infeksionit me një virus të gripit AH5N2 i raportuar globalisht”, tha OBSh në një raport, duke iu referuar llojit H5N2 të virusit që përfshin fermat e shpendëve.

Viktima nuk kishte histori ekspozimi ndaj shpendëve ose kafshëve të tjera, tha OBSh, dhe kishte disa kushte themelore mjekësore, transmeton Klankosova.tv.

Shpërndaje në rrjete sociale