Google ADS

Përjetimi i traumave mund t’i dërgojë njerëzit drejt ekstremizmit fetar

21:38 | 6 Maj 2017
Trina Galanxhi

Sipas një studimi të fundit, dëmtimet traumatike të trurit mund të dërgojnë njeriun drejt ekstremizmit fetar.

Shkencëtarët nga Universiteti Northwestern në Illinois pretendojnë se kanë zbuluar një lidhje me traumave dhe mungesës së vullnetit të një personi për të pranuar ide të reja, lidhje e cila i bën njerëzit më të zellshëm në besimin e tyre, transmeton portali arbresh.info.

Neurologu Jordan Grafman ka theksuar se ‘fleksibiliteti’ fetar varet nga shëndeti i zonës së trurit.

Pas konsultimeve me rreth 2 mijë ushtare amerikane, të cilët kishin pësuar traumë gjatë Luftës së Vietnamit, ai gjeti se një pjesë e madhe e tyre  ishin kthyer në besimtarë të devotshëm.

Ai shton se nevoiten edhe më shumë studime, duke përfshirë edhe besimin fetar dhe psikologjik./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme