Kjo bimë e pastron gjakun në mënyrë të përsosur

12:06 | 15 Qershor 2020

Bima që është përdorur nga indianët e vjetër për të trajtuar sëmundjet e lëkurës, ulcerën dhe plagët, por edhe për të trajtuar astmën, të ftohtit dhe gripin, quhet lulja e natës.

Lulja e natës dhe vetitë e saj shëruese janë të njohura që nga lashtësia. Përkrahësit e mjekësisë tradicionale rekomandojnë rrënjë të ziera të lules aguliçe në mbrëmje në supë ose ujë të kripur. Rrënja mund të hahet e freskët (si sallatë) ose të përgatitet si turshi, transmeton portal arbresh.info

Sidoqoftë, vaji i aguliçes përdoret kundër të të ftohtit. Vaji përmban acid thelbësor alfa linolenik, të cilin trupi nuk është në gjendje ta krijojë, por duhet të gëlltitet përmes ushqimit. Një tjetër organizëm gama linolenik prodhohet duke i ndarë lëndët e para nga ushqimi.

Acidi alfa linolenik është i rëndësishëm sepse ushqen trurin, ka një efekt të dobishëm në nerva, mbron zemrën dhe enët e gjakut, ndërsa gama linolenic forcon sistemin imunitar, rregullon sintezën dhe sekretimin e hormoneve, dhe mbron qelizat nga dëmtimi dhe plakja e parakohshme.

Vaji i aguliçes në mbrëmje merret në formë orale dhe është një pastrues i përsorur i gjakut, ul nivelin e kolesterolit, përmison qarkullimin e gjakut dhe parandalon mpiksjen e gjakut.

Ndihmon gjithashtu në trajtimin e hemorroideve, dhe rekomandohet gjithashtu për personat që vuajnë nga diabeti, vuajnë nga artriti, dhimbjet menstruale dhe kanë probleme me menopauzën.

Besohet gjithashtu se ky vaj mund të ngadalësojë ndryshimet degjeneruese të shkaktuara nga skleroza e shumëfishtë, të lehtësojë stresin, nervozizmin dhe depresionin dhe të zvogëlojë dëshirën për alkool. Rekomandohet gjithashtu për fëmijët hiperaktivë, megjithatë, kur janë në pyetje fëmijët, duhet së pari të kontaktoni me pediatrin./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara