Keni kollë të fortë? Shpëtoni një herë e mirë me këto metoda të thjeshta shtëpiake

00:48 | 16 Gusht 2020

Kollitja është një refleks natyral që ndodh atëhere kur diçka irriton fytin tuaj ose rrugët e frymëmarrjes. Kollitjet e shpeshta janë normale dhe madje edhe të shëndetshme pasi ndihmojnë trupin të nxjerrë mukozën e krijuar dhe mbeturinat. Sidoqoftë, kjo nuk e bën atë më pak të dhimbshme ose rraskapitëse.

Shkaqet më të zakonshme të kollitjes janë: Irritimi nga burime si tymi i cigares ose ndotësit, infeksione bakteriale si bronkiti, alergjia, astma, sëmundjet virale si ftohja ose gripi.

Kolla e shkaktuar nga astma, infeksionet dhe alergjitë duhet të trajtohen me kujdes nga mjeku. Sidoqoftë, nëse kolla juaj vazhdon të mbetet pas një infeksioni viral ose është rezultati i acarimit, më poshtë do të gjeni tetë këshilla të cilat do ju ndihmojnë.

  1. Merrni mjaltë

Mjali është shumë viskoz dhe funksionon menjëherë në lehtësimin e kollës. Kur konsumoni mjaltë, mantëli i fytit vishet, duke lehtësuar dhimbjen ose gërvishtjen. Mjalti që duhet të përsorni shtë mjalti i errrët ai i cili e ka ngjyrën më të errët krahasuar me mjaltin e zakonshëm.

Mjalti është trajtimi më efektiv për zvogëlimin e ashpërsisë së kollës së fëmijëve dhe përmirësimin e gjumit të tyre.

Gjithashtu mjalti ka venti anti- inflamatore, antioksiduese dhe antibakteriale të cilat mund  të kontribuojnë në efektin e tij lehtësues. Këto veti ndihmojnë në luftimin e infeksioneve  dhe mund të forocojnë sistemin tuaj imunitar.

  1. Gargare me ujë të kripur

Gargëzimi i ujit me kripë mund të ndihmojë në vrasjen e baktereve dhe lirimin e mukusit në fyt. Humbja e mukusit në fytin tuaj do të ndihmojë në pastrimin e sinuseve dhe  hiqni qafe kollën tuaj më shpejt.

Nje gargarë me ujë me kripë gjithashtu mund t’ju ndihmojë në uljen e ënjtjes dhe acarimin e shkaktuar nga kollitja e vazhdueshme. Për rezultate më  të mira, shtoni një të katërtën e gjysmë luge çaji kripë në një gotë me ujë.

  1. Provoni xhenxhefil

Xhenxhefili është një bimë tropikale që përdoret zakonisht si një shtesë ditete. Mund të ndihmojë në trajtimin e çështjeve të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë ftohjen e zakonshme ose simptomat e kimioterapisë.

Si mjalti, përbërësit bioaktivë në xhenxhefil kanë veti antiksiduese, antomikrobike dhe anti-inflamatore. Xhenxhefili gjithashtu ka një shije pikante, e cila stimulon prodhimin e pështymës, dhe mund të ndihmojë në përmirësimin e gojës dhe fytit tuaj kur e keni të thatë.

  1. Avulli

Frymëmarrja në avull ndihmon në zbutjen e kongjestionit të hundës. Kjo do ta lehtësojë fryrjen e hundës dhe  lëshon mukusin e ndërtuar në fyt. Për shkak se avulli mund të hidratojë një dhimbje të fytit, mund të sigurojë gjithashtu lehtësim të dhimbjes.

Për lehtësim të përkohshëm, provoni të merrni frymë në avull nga një tenxhere me ujë në valë. Sapo uji të fillojë të prodhojë avull, hiqeni atë nga soba dhe vendoseni fytyrën tuaj mbi të. Vendosni një peshqir mbi kokën tuaj për të ndihmuar në bllokimin e avullit, por kini kujdes që të mos e merrni shumë afër ose mund  të digjni veten. Gjitashtu mund të merrni të njëjtin efekt duke bërë një dush me ujë të nxehtë.

  1. Investoni në një pastrues ajri

Pastruesit e ajrit ndihmojnë në largimin e alergenëve nga shtëpia juaj të cilët ju shkaktojnë teshtitje, kollitje dhe hundë të bllokuara. Ata punojnë duke lëvizur ajrin në shtëpinë tuaj përmes një sërë filtrash që pastrojnë mykun bakteret ose pluhurin, duke prodhuar ajër të pastër.

McKnight thotë se pastruesit e ajrit mund të jenë veçanërisht të dobishëm për njerëzit që vuajnë nga alergjitë sezonale.Pastruesit e ajrit kanë tendencë të jenë efektive në vetëm një dhomë.

  1. Përdorni rrënjën e kënetës

Rrënja e kënetës është një bimë e cila mendohet se qetëson mukozat e irrituara të vendosura në fyt dhe gojë. Rrënjët dhe gjethet e kënetës përmbajnë një s ubstancë të trashë të quajtur mukozë. Kur përzihet me ujë ajo formon një strukturë të ngjashme me xhelin që mund të veshë fytin njëjtë si mjalti.

Kjo rrënjë është në dispozicion në formën e gjetheve të thata, çajrat, tretësirat ose kapsulat.

  1. Konsumoni trumzë

Trumza është një barishte që mendohet se qetëson spazmat e muskujve të lëmuar, përfshirë ato të shkaktuara nga kollitja.

Për të lehtësuar kollitjen, trumza mund të konsumohet si një tretësirë, çaj bimor ose në formë pilule.

  1. Pini ujë

Një nga mënyrat më të lehta dhe më të sigurta për të përmirësuar kollën tuaj dhe të qëndroni të hidratuar. Pirja e ujit ndihmon në mukusin e hollë, duke e lejuar atë të largohet nga trupi përmes gojës ose hundës. Mund të ndihmojnë gjithashtu edhe ata që janë të sëmurë dhe të zvendësojnë lëngjet e humbura nga djersitja./kohajone/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara