Dy kanaçe me pije të gazuar në javë rrisin rrezikun për diabet

13:41 | 3 Nëntor 2017

Vetëm dy pije të gazuara në javë mjaftojnë që të rrisin rrezikun për diabet, tension të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës, është paralajmëruar në një studim të ri.

Gjithashtu është bërë e ditur që konsumimi i vetëm një kanaçe me pije të gazuar rritë tensionin e gjakut ngaqë përmban 14 gramë më shumë sheqer se sa doza e rekomanduar ditore.

E nivelet e larta të gjakut lidhen me obezitet si dhe mund te çojnë në sëmundje kronike.

Konsumimi i pijeve të gazuara lidhet me problem shëndetësore, e studimet e fundit tregojnë që edhe një sasi e vogël mund të shkaktojë probleme.

Shpërndaje në rrjete sociale