Dhimbja e dhëmbit: Mundohuni ta heqni qafe atë me “ilaçet” që mund të keni në shtëpi

01:11 | 17 Shkurt 2021

Dhimbja e dhëmbit konsiderohet si dhimbje e tmerrshme.

Zakonisht fillon natën dhe deri kur të arrini te dentisti, ju mund të ndihmoni veten me “ilaçe” që mund të keni në shtëpi, transmeton portali arbresh.info

Ja cilat janë ato:

Karafili

Karafili përmban vaj shërues që eliminon me sukses dhimbjen. Përtypeni atë për 2-3 minuta, pastaj pije gojën me ujë. Efekti analgjezik do të zgjasë për rreth 3 orë. Ju gjithashtu mund të aplikoni vaj thelbësor të karafilit në një shtupë pambuku dhe të aplikoni te dhëmbi që ju dhemb.

Hudhër

Mbani një thelp hudhër shtypur të dhëmbi që keni dhimbje.

Kripë

Mënyra më thjeshtë është të shkrini një lugë gjellë gjalpë me kripë në një gotë me ujë dhe më pas ta pini.

Ekstrat vanilje

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të aplikoni 3.4 pika ekstrakt vanilje në një leckë pambuku dhe ta vendosni në dhëmbin që ju dhemb.

Menta

Bëni çaj të fortë mente dhe pijeni.

Jod

Vendosni 4-5 pika të jodit në një gotë me ujë dhe pije./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara