Çfarë ndodh me trupin kur zëvendësoni kafen e mëngjesit me çaj jeshil?

01:51 | 16 Tetor 2021

Çajrat e gjelbër, të cilët janë bërë duke trajtuar gjethet e freskëta të çajit me avull ose ngrohje të butë, kanë më pak kafeinë në to sesa çajrat e zinj ose kafja, por janë të mjaftueshëm për t’ju dhënë energjinë e duhur.

Ata gjithashtu kanë një numër përfitimesh të tjera shëndetësore. Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për t’u argëtuar në mëngjes, por jeni gjithnjë e më të pakënaqur me kafenë, kalimi nga kafeja në çajin jeshil mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm, transmeton portal arbresh.info

Do të konsumoni më pak kafeinë

Sigurisht që keni dëgjuar se çaji përmban më shumë kafeinë sesa kafja, por kjo është vetëm gjysma e historisë. Në thelb, gjethet e çajit përmbajnë më shumë kafeinë sesa kokrrat e kafesë. Sidoqoftë, kur të dyja piqen, sasia e kafeinës në kafe tejkalon atë në çaj.

Një studim i vitit 2018 zbuloi se jeshil ka veti serioze anti-inflamatore; me fjalë të tjera, është në gjendje të zvogëlojë nivelin e inflamacionit. Nëse pini shumë kafe, mund të keni dhimbje koke kur përpiqeni ta zvogëloni sasinë e pirjes së saj.

Pse është mirë të pini çaj jeshil?

Kalimi nga kafeja në çajin jeshil mund të mos shkaktojë të gjitha simptomat e tërheqjes së kafeinës, sepse çaji jeshil ende përmban afërsisht 20 deri në 30 miligramë kafeinë për filxhan.

Nëse kaloni nga ekspreso e fortë në në një filxhan çaj jeshil, mund të përjetoni shkurtimisht dhimbje koke, nervozizëm, vështirësi në përqëndrim dhe mungesë përqendrimi derisa trupi të përshtatet.

Mund të shpëtoni nga ankthi dhe vështirësia për të fjetur

Reduktimi i niveleve të kafeinës duke pirë çaj jeshil mund të ndihmojë në uljen e ankthit dhe përmirësimin e gjumit, veçanërisht nëse jeni të ndjeshëm ndaj kafeinës.

Përmbajtja më e lartë e kafeinës në kafe mund të ndikojë negativisht tek njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj kafeinës. Ata mund të përjetojnë ankth, pagjumësi dhe efekte në zemër siç janë rritja e rrahjeve të zemrës ose presioni i gjakut.

Do të merrni më shumë antioksidantë

Çaji jeshil gjithashtu përmban përbërës të ndryshëm që mund të ndihmojnë sistemin tonë imunitar, që luftojnë infeksionet dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve. Një përfitim tjetër i çajit është sasia e antioksidantëve që përmban. Ndërsa kafeja gjithashtu ka një proporcion të mirë, çaji zakonisht ka një përqendrim më të lartë.

Veçanërisht çaji jeshil ka antioksidantë të ndryshëm që janë treguar të përmirësojnë shëndetin dhe ka një përmbajtje më të lartë të antioksidantëve sesa kafja.

Mund të zvogëloni inflamacionin

Inflamacioni, i cili është përgjigja e sistemit imunitar ndaj kërcënimeve dhe stresit, është një faktor kyç në ruajtjen e shëndetit tuaj.

Inflamacioni i vazhdueshëm i shkallës së ulët lidhet me sëmundjet e zemrës, artritin reumatoid, astmën, sëmundjet degjenerative dhe llojet e ndryshme të kancerit, sipas hulumtimit të publikuar në 2018.

Një studim i vitit 2018 zbuloi se çaji jeshil ka veti serioze anti-inflamatore; me fjalë të tjera, është në gjendje të zvogëlojë nivelin e inflamacionit, sepse stimulon reagimet anti-inflamatore të trupit dhe qetëson sistemin imunitar./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara